Yenidoğan yoğun bakım ünitesi'ne yatan ikizbebeklerde mortalite - morbiditeninbelirlenmesi ve doğum sırasının mortalite-morbidite üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of mortality and morbidity in twins hospitalized in a newborn intensive care unit and investigation of the effects of birth order on mortality and morbidity
- Tez No: 801305
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SİNAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğup hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan ikiz yenidoğanların mortalite ve erken yenidoğan morbiditelerinin belirlenmesi ve doğum sırasının mortalite ve morbidite üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2022 yılları arasında (7 yıllık sürede) hastanemizde doğan 321 ikiz bebek çifti (n=642 bebek) dahil edilmiş olup bunlardan çalışma kriterlerine uyan, tüm verilerine ulaşılabilen ve yenidoğan kliniğinde yatan toplam 103 ikiz çifti (n=206) yenidoğan dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerin ve annelerinin demografik özellikleri ve risk faktörleri, bebeklerin klinik özellikleri, doğum odası uygulamaları, mortalite ve erken dönem morbidite verileri standart veri dosyasına kaydedildi. İstatiksel yöntemler olarak Shapiro – Wilk normallik testi, bağımsız t testi, Mann Whitney U testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In our study, it was aimed to determine mortality and early neonatal morbidity and to evaluate the effects of birth order on mortality and morbidity in twins born in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic and hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of our hospital. Materials and Methods: A total of 321 twin pairs (n=642 babies) born in our hospital between January 1, 2016 and December 31, 2022 (over 7 years) were included in the study. A total of 103 twins (n=206) infants who met the study criteria, all data could be accessed, and were hospitalized in the neonatal clinic were included. Patient files were scanned retrospectively. Demographic characteristics and risk factors of babies included in the study and their mothers, clinical characteristics of babies, delivery room practices, mortality and early morbidity data were recorded in the standard data file. Shapiro – Wilk normality test, independent t test, Mann Whitney U test, chi-square and Fisher reality test were used for comparison of qualitative data as statistical methods.