Meme kanseri aksiller lenf nodu metastazındakapsül invazyonu varlığının nüks ve sağkalıma etkisi
- Tez No: 801324
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Meme kanserinde aksiller lenf nodu metastazı kapsül invazyonunun, nüks ve yaşam süresine etkisi araştırıldı. Yöntem: 2009-2018 yılları arasında, meme kanseri nedeniyle opere edilen ve aksiller lenf tutulumu olan 135 hasta çalışmaya alındı. Demografik parametreler, tümör evresi, uygulanan cerrahi teknik, histolojik tipi, tutulum olan lenf nodu sayısı, tümör büyüklüğü, ER, PR, cerb-2, Ki-67 indeksi ile kapsül invazyonu arasındaki ilişki; kapsül invazyonu ile yaşam süresi ve nüks arasındaki ilişki Ki-kare, Kaplan-Meier, Fisher Exact analizleri ile istatistiksel olarak incelendi, p0,05). Toplam 20 hasta takiplerinde eksitus olmuştur. Bunların 9'u kapsül invazyonu olan grupta, 11'i kapsül invazyonu olmayan gruptadır. Kapsül invazyonu olan grup ile olmayan grup arasında 5 yılık yaşam beklentisi açısından fark bulunmamıştır. Ortalama yaşam süreleri Kaplan Meier testi ile değerlendiriliğinde, Log Rank, Breslow ve Tarone-Ware istatistiklerine göre iki grup arasında sağkalım farkı bulunmamaktadır. (p=0,972) Sonuç: Aksiller lenf tutulumu olan meme kanserinde lenf nodu kapsül invazyonu, yaşam süresini etkilemezken, nüks görülme olasılığını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In breast cancer, the effect of axillary lymph node capsule invasion on recurrence and survival was investigated. Methods: Between 2009 and 2018, 135 patients who were operated for breast cancer and had lymph metastasis were included in the study. The relationship between demographic parameters, tumor stage, surgical technique, histological type, number of involved lymph nodes, tumor size, ER, PR, cerb-2, Ki-67 index and capsule invasion; the relationship between capsule invasion and survival or recurrence was statistically analyzed using Chi-square, Kaplan-Meier, Fisher Exact tests. P0.05). A total of 20 patients died during their follow-up. Nine of them are in the group with capsular invasion, and 11 are in the group without capsular invasion. There was no difference in survival between the two groups according to the Log Rank, Breslow and Tarone-Ware statistics when the mean survival time was evaluated with the Kaplan Meier test. (p=0.972) Conclusion: In breast cancer with axillary lymph involvement, lymph node capsule invasion does not affect survival, but increases the likelihood of recurrence.