Çocuk kardiyolojisi polikliniğinde uygulanan olay anı kaydedici (Event recorder) verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of event recorder data applied in pediatric cardiology polyclinic
  1. Tez No: 801325
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANSARAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Önemli kardiyak disritmilerin ve çocuk kardiyoloji polikliniğine başvurulan en yaygın semptomu çarpıntıdır. Çocuklarda ritim problemleri yaşa göre göre değişmekle birlikte %1,5-2,5 arasında değişmektedir. Olgular masum bir çarpıntı şikâyetinden ölümcül aritmilere kadar değişen klinik durumlar ile başvurabilir. Ritim bozukluklarının tespitinde Ekokardiyografi (EKG), 24 saatlik ritim holter ve bu tetkiklerin yeterli gelmediği hastalarda anı kaydedici (event recorder) gibi tetikler sırası ile yapılabilir. Amaç: Bu çalışmada çocuk kardiyoloji polikliniğinde uygulanan olay anı kaydedici (event recorder) verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 61 hastaya ait EKG, 24 saatlik ritim Holter ve event recorder verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız kapsamında değerlendirilen hastalardan 35'inin (%57,4) çarpıntı, 13'ünün (%21,3) göğüs ağrısı, 8'inin (%13,1) senkop, 2'sinin (%3,3) karın ağrısı, 2'sinin (%3,3) üfürüm, 1'inin de (%1,6) kasılma şikâyeti vardı. 24 saatlik ritim holter tetkikinde hastaların 8'inde (%13.1) patoloji tespit edilmiş iken 53'ünde (%86,9) ise patoloji tespit edilmemiştir. Ekokardiyografide hastaların 13'ünde (%21,3) patoloji saptanmış iken, 48'inde (%78,7) saptanmamıştır. Event recorder'da ortalama 67,08±73,56 kayıt alındığı saptandı. Event recorder ile hastaların 38'inde (%62,3) anormal bulgu saptandı. Bu anormal bulgular; 28 hastada (%73,7) sinüs taşikardisi, 6 hastada (%15,8) ventriküler ekstra sistol, 2 hastada (%5,3) supraventriküler taşikardi, 1 hastada (%2,6) Uniform ventriküler ekstra sistol, 1 hastada (%2,6) da bigemine ventriküler ekstra sistol saptandı. Event recorder'de patoloji saptanan 38 hastanın 31'inin (%81,6) holter cihazındaki kaydında patoloji saptanmamış iken 7'sinde (%18,4) ise patoloji saptanmıştır. Event recorder'da patoloji saptanmayan 23 hastanın 1'inin (%4,3) 24 saatlik ritim holter cihaz kaydında patoloji olduğu saptanmıştır. Event recorder ve 24 saatlik ritim holterde patoloji saptanma arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Event recorder ile patoloji saptanan 30 hastanın 8'inde (%21,1) ekokardiyografide de patoloji mevcut iken, patoloji saptanmayan 23 hastanın 5'inde (%21,7) patoloji mevcut idi. Yapılan ki-kare analizi sonucunda event recorder'da patoloji saptanma durumu ile ekokardiyografide patoloji saptanma durumu arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. Genel olarak sonuçlar dikkate alındığında Event Recorder'da, en az patolojinin ise 8 hasta ile 24 saatlik ritim holter cihazında saptandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the event recorder data applied in the pediatric cardiology outpatient clinic. For this purpose, Holter, Echocardiography (ECG) and event recorder data of 61 patients were evaluated. Of the patients evaluated within the scope of our study, 35 (57.4%) palpitations, 13 (21.3%) chest pain, 8 (13.1%) syncope, 2 (3.3%) abdominal pain, 2 (3.3%) murmur, 1 (1.6%) had contraction complaints. Palpitation is the most common symptom of significant cardiac dysrhythmias and is referred to the pediatric cardiology outpatient clinic. Pathology was detected in 8 (13.1%) of the patients in the Holter device, and no pathology was detected in 53 (86.9%) patients. While pathology was detected in 13 (21.3%) of the patients on ECG, it was not detected in 48 (78.7%) patients. There are an average of 67.08±73.56 records in the event recorder. While pathology was detected in 38 (62.3%) of the patients with the event recorder, it was not detected in 23 (37.7%). With the Event recorder, sinus tachycardia in 28 patients (73.7%), ventricular extrasystole in 6 patients (15.8%), supraventricular tachycardia in 2 patients (5.3%), Uniform ventricular extrasystole in 1 patient (2.6%), bigemina in 1 patient (2.6%) ventricular extra systole was detected. While 31 (81.6%) of 38 patients with pathology detected in the event recorder, no pathology was detected in the recording in the holter device, while pathology was detected in 7 (18.4%). Pathology was detected in the Holter device recording of 1 (4.3%) of 23 patients whose pathology was not detected in the event recorder. No significant correlation was found between the detection of pathology in the event recorder and holter. While 8 (21.1%) of 30 patients with pathology detected with the Event Recorder, pathology was detected on ECG, while pathology was detected on ECG in 5 (21.7%) of 23 patients without pathology on the Event Recorder. As a result of the chi-square analysis, it was observed that there was no significant relationship between the detection of pathology in the event recorder and the detection of pathology in the EC. Considering the results in general, it was seen that the least pathology was detected in the Event Recorder, and the least pathology was detected in the Holter device with 8 patients.