Neoadjuvant kemoterapi uygulanan meme kanseri hastalarında memedeki primer kitle ile senkron aksiller lenf nodu metastazında ER, PR, HER-2 ve Kİ-67 diskordansı ve bu diskordansın klinik önemi
Er, PR, HER-2, and Kİ-67 discordance in primary tumor and synchron axilar LYMPH node metastas in the breast and the clinical value of this discordance in patients requesting neoadjuvant cheomotherapy
  1. Tez No: 754172
  2. Yazar: ALİ KAAN ŞANAL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÜMİT TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki primer amaç, senkron aksiller lenf nodu metastazı (ALNM) olup, Neoadjuvant kemoterapi (NAKT) uygulanan hastalarda memedeki primer kitle ile ALNM arasında ER, PR, HER-2 ve Ki-67 diskordansını araştrmaktır. Ayrıca bu diskordans ile, memedeki primer kitlede ve ALNM'de NAKT'ye histopatolojik yanıt durumu karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya ALNM olup, NAKT alan ve ardından Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde opere edilen tüm meme kanseri hastaları dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, menapoz durumu, tümörün histopatolojik özellikleri, T Skoru ve N Skoru, klinik evresi, NAKT rejimi, uygulanan cerrahi çeşidi ve histopatolojik olarak memedeki primer kitlede ve ALNM'de NAKT'ye yanıt durumu kaydedilmiştir. Ayrıca memedeki primer kitle ve ALNM'de ayrı ayrı immünhistokiyasal olarak ER, PR, HER-2 ve Ki-67 çalışılıp memedeki primer kitle ve ALNM'deki diskordans oranları saptanıp, karşılaştırılmış ve bu belirteçlerin diskordansı ile memedeki primer kitlede ve ALNM'de histopatolojik yanıt durumu karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 96 kadın hastada memedeki primer kitle ve ALNM arasında ER diskordansı, %16,67, PR diskordansı %16,67, HER-2 diskordansı %20,83 ve Ki-67 diskordansı %15,63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to investigate the ER, PR, HER-2 and Ki-67 discordance between the primary breast mass (MPC) and ALNM in patients with synchronous axillary lymph node metastasis (ALNM) who underwent neoadjuvant chemotherapy (NACT). In addition, this discordance will be compared with the histopathological response to NACT in MPC and ALNM. Materials-Methods: All breast cancer patients who received ALNM and NACT and were subsequently operated in Adana City Training and Research Hospital General Surgery Clinic were included in this study. Patients' age, menopause status, histopathological features of the tumor, T-Score and N-Score, clinical stage, NACT regimen, type of surgery performed, and histopathologically, response to NACT in MPC and ALNM were recorded. In addition, ER, PR, HER-2 and Ki-67 were studied separately in MPK and ALNM, and the discordance rates in MPK and ALNM were determined and compared, and the discordance of these markers and histopathological response status in MPK and ALNM were compared. Results: In 96 female patients included in the study, ER discordance was 16.67%, PR discordance was 16.67%, HER-2 discordance was 20.83%, and Ki-67 discordance was 15.63%.