Diyabetes mellitusu olan ve akut koroner sendrom nedeni ile perküten koroner girişim yapılan hastalarda bazal ve rezidüel syntax skorunun hastane-içi klinik sonuçları ile ilişkisi
The relationship of basal and residual syntax score with in-hospital clinical results in patients with diabetes mellitus and who have percuten coronary intervention due to acute coronary syndrome
- Tez No: 801331
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Hastaların mevcut risk durumunu hesaplamak için çok sayıda risk skorlama sistemleri vardır,fakat bunların çoğu hastaların klinik ve laboratuvar değerlerine göre düzenlenmiştir.Bu skorlama sistemlerinin öngörücü özelliği olsada anjiografik lezyonların sayısı,karakteri vb. özelliklerini içermemesi nedeniyle , öngörücülüğünde kısıtlılıklar mevcuttur.Syntax skoru hastaların takiplerinde morbidite ile mortaliteyi öngörebilen anjiografik bir skorlama sistemidir , koroner arter hastalığının yaygınlığını - ciddiyetini değerlendirmede kullanılır ve prognostik öneme sahiptir. Rezidüel syntax skoru ise perkütan koroner girişim sonrası rezidüel koroner arter hastalığı yükünü ve revaskülarizasyon yeterliliğini sistematik olarak değerlendiren bir skordur.Çalışmamızda Akut Koroner Sendrom hastalarından perkütan koroner girişim yapılan ve diyabetes mellitus tanısı olup diyabetik medikal ilaç kullanan hastaların bazal ve rezidüel syntax skoru (komplet veya inkomplet revaskülarizasyonun) ile hastane-içi istenmeyen majör kardiyovasküler olaylar(ölüm,işlem sonrası miyokard enfarktüsü, konjestif kalp yetmezliği veya kardiyojenik sok, serebrovasküler olay)arasındaki ilişkiyi araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Diyabetes Mellitus tanısı olan veya yeni tanı almış aşikâr Diyabetes Mellitus'u olan 1 Haziran 2018 - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında Akut Koroner Sendrom (STEMI,NSTEMI ve USAP) nedeniyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi -Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatışı yapılıp Perküten Koroner Girişim yapılan 352 hasta alınmıştır. Çalışmada seçilen hasta grubunun demografik bilgileri, klinik geçmişi, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları ile epikrizlerine hastane elektronik ortamı(FONET) , E-NABIZ ,Medulla hekim ve arşiv birimindeki hasta dosyalarından ve kayıtlı anjiografik görüntülerden (INFINITY) ulaşılmıştır.Hastaların hastane elektronik ortamı (INFINITY) aracılığıyla kayıt edilen koroner anjiografi görüntülerinden de Bazal ve Rezidüel Syntax Skorları hesaplanmıştır. Hastaların hastane içi istenmeyen olayları; ölüm, işlem sonrası miyokard enfarktüsü (stent trombozu gibi), konjestif kalp yetmezliği veya kardiyojenik şok, aritmiler (atriyal fibrilasyon, ventriküler taşikardi-ventriküler fibrilasyon), hastane içi tekrarlayan revaskülarizasyon, serebrovasküler olay, kanama, kontrast nefropati gelişip gelişmediği vb kayıt edilmiştir.Kayıt edilen bu veriler ile hesaplanan Bazal ve Rezidüel Syntax Skoru ilişkisi için istatistik yapılıp veriler çalışmaya aktarılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza Diyabetes Mellitus tanısı olan veya yeni tanı almış aşikâr Diyabetes Mellitus'u olan Akut Koroner Sendrom (STEMI,NSTEMI ve USAP) nedeniyle Perküten Koroner Girişim yapılan 352 hasta alınmıştır.Hastaların 301(%85.5)'inde bazal syntax skoru 22 ve altında (Grup 1) , 51(%14.5)'inde bazal syntax skoru 22'nin üzerinde saptanmıştır. Diyabetik hastalarda insülin kullanımı(P:
Özet (Çeviri)
Introduction: There are many risk scoring systems to calculate the current risk status of patients, but most of them are arranged according to the clinical and laboratory values of the patients. Although these scoring systems have predictive features, the number, character, etc. of angiographic lesions. Syntax score is an angiographic scoring system that can predict morbidity and mortality in the follow-up of patients. It is used to evaluate the extent and severity of coronary artery disease and has prognostic importance. The residual syntax score, on the other hand, is a score that systematically evaluates the residual coronary artery disease burden and revascularization adequacy after percutaneous coronary intervention. We planned to investigate the relationship between revascularization) and in-hospital adverse major cardiovascular events (death, postprocedural myocardial infarction, congestive heart failure or cardiogenic shock, cerebrovascular accident). Materials and Methods: In our study, patients with Diabetes Mellitus or newly diagnosed overt Diabetes Mellitus were admitted to the University of Health Sciences - Kartal Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between 1 June 2018 and 30 June 2019 due to Acute Coronary Syndrome (STEMI, NSTEMI and USAP). 352 patients who underwent coronary intervention were included. Demographic information, clinical history, laboratory and imaging results and epicrisis of the selected patient group in the study were obtained from hospital electronic media (FONET), E-NABIZ, medulla physician and patient files in the archive unit and recorded angiographic images (INFINITY). Basal and Residual Syntax Scores were calculated from coronary angiography images recorded by In-hospital undesirable events of the patients; It was recorded whether death, post-procedure myocardial infarction (such as stent thrombosis), congestive heart failure or cardiogenic shock, arrhythmias (atrial fibrillation, ventricular tachycardia-ventricular fibrillation), in-hospital repeat revascularization, cerebrovascular event, bleeding, contrast nephropathy, etc. developed. Statistics were made for the relationship between the Basal and Residual Syntax Score calculated with these data, and the data were transferred to the study. Results: From the laboratory parameters, it was found that the patient's blood glucose at the time of admission and the highest blood glucose at hospitalization was associated with a high basal syntax score. However, no correlation was found between HbA1c and basal syntax score. In particular, troponin at admission (p: