ST elevasyonlu miyokard infarktüsü teşhisi ile birincil perkütan koroner girişim yapılan hastalarda ilk yatış ve 3ay kontrol değerlendirmede sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonundaki değişiklik ile monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein oranı arasında ilişkinin saptanması
Determination of relationship between monocyte / high density lipoprotein ratio and change of left ventricular ejection fraction at first hospitalization and third month control after percutane coronary intervention in stemi patients
- Tez No: 655141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HAN EFE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) ve kalp yetmezliği (KY) toplum sağlığı ve yaşam kalitesini bilhassa etkileyen ciddi klinik durumlara yol açtığından önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Kalp yetmezliğinin esas nedenlerinden biri de koroner arter hastalığıdır. KAH ve KY patogenezi, kliniği ve neden olduğu komplikasyonlarında inflamasyon özellikle dikkat çekmektedir. Aterosklerotik koroner arter hastalığın tüm aşamalarında, plak oluşumundan plak yırtılmasına kadar, inflamasyon izlenmektedir. İnflamasyon sureci kalp yetmezliğinin gelişmesinde, tetiklenmesinde ve süreğenliğinde önemli görev oynamaktadır. Tüm patolojik süreç antijen bağımlı ve bağımsız bağışıklık sistemi bileşenleri ve humoral faktörlerin iştiraki ile gerçekleşmektedir. Kardiyovasküler hastalıkların prognozu ve risk belirlenmesinde inflamasyonun katkılarını değerlendirmek için kanda tespit edilebilecek belirteçlerin arayışı sürmektedir. Maalesef bu belirteçlerin saptanılması çok maliyetlidir ve çalışmalarla sınırlıdır. Son zamanlarda görece yeni tanımlanan monosit /HDL (High-density lipoprotein, HDL; yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol (MHR, monocyte-to-HDL cholesterol ratio) oranının bir inflamasyon belirteçi olabileceği öngörülmüş ve birçok çalışmalarla da bu desteklenmiştir. Bu hematolojik belirteç kolay ulaşılabilir ve az maliyetlidir. Böylece hem zaman hem de maliyet açısından avantajlıdır. Çalışmamızda ST elevasyonlu miyokard infarktüs (STEMİ) tanısı ile kateter laboratuvarına alınan ve başarılı şekilde revaskülarize edilen hastalarda MHR ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonundaki (SVEF) zamanla değişim arasındaki ilişkinin saptanılması amaçlanmıştır. Çalışmaya retrospektif olarak Ocak 2017- mart 2020 tarihleri arası Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisine başvuran ve STEMİ teşhisi ile kateter laboratuvarına alınan ve ilk yatış ve 3 ay kontrol ekokardiyografisi olan hastalar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) and heart failure (HF) are important causes of mortality and morbidity since they lead to serious clinical situations that particularly affect public health and quality of life. One of the main causes of heart failure is coronary artery disease. Inflammation is particularly noticeable in the pathogenesis, clinic and complications of CAD and HF. Inflammation is observed in all stages of atherosclerotic coronary artery disease, from plaque formation to plaque rupture. The inflammation process plays an important role in the development, triggering and persistence of heart failure. The whole pathological process takes place with the participation of antigen dependent and independent immune system components and humoral factors. The search for markers that can be detected in blood to evaluate the contribution of inflammation in determining the prognosis and risk of cardiovascular diseases is ongoing. Unfortunately, the detection of these markers is very costly and limited to studies. Recently, it has been predicted that the relatively newly defined monocyte / high density lipoprotein (High-density lipoprotein, HDL) cholesterol (MHR, monocyte-to-HDL cholesterol ratio) ratio may be an inflammation marker, and this has been supported by many studies. This hematologic marker is easily available and low cost. Thus, it is advantageous in terms of both time and cost. In our study, we aimed to determine the relationship between MHR and the change in left ventricular ejection fraction (LVEF) with time in patients who were admitted to the catheter laboratory with the diagnosis of ST elevation myocardial infarction (STEMI) and were successfully revascularized. Patients who were admitted to the emergency service of the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between January 2017 and March 2020, who were admitted to the catheter laboratory with a diagnosis of STEMI and had a first admission and 3-month control echocardiography were included in the study retrospectively.