Pandemi döneminde grafik tasarım bölümünde verilen uzaktan eğitimin öğrenciler ve işletmeler üzerindeki etkisinin araştırılması
Researching the effect of distance education given in the graphic design department on students and businesses during the pandemic period
  1. Tez No: 937071
  2. Yazar: MUSTAFA AZAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TARAGAY AYÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dijital imkânların eğitim ve öğretim alanında etkin bir şekilde kullanılması fikri çok eskilere dayansa da COVID-19 pandemisinde zorunlu bir uygulama halini almıştır. Süreçte örgün eğitime entegre edilecek uzaktan eğitim yöntemlerinin avantaj ve dezavantajları net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yoğun bir etkileşime sahip olan çevrimiçi eğitim platformları pandemi koşulları içerisinde en çok tercih edilen ortamlar olmuştur. Ancak bu süreçte deneyim ile öğrenmenin temel bir gereklilik haline geldiği alanlarda uzaktan eğitimin nasıl bir sonuca yol açacağı ve verimli bir eğitim sürecini oluşturup oluşturamayacağı tartışılan konuların başında gelmiştir. Uygulamalı ve deneyim ile öğrenmeye dayanan tasarım eğitiminin temelini meydana getiren çalışmalar ise, uygulamayla teorik bilginin paralel bir şekilde ilerletilmesi mantığıyla sürdürülmektedir. Dolayısıyla uzaktan eğitim teorik bilginin edinilmesini sağlasa da uygulama konusunda soru işaretlerinin ortaya çıkması olasıdır. Bu bilgilerden hareketle hazırlanan bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılarak hazırlanan çalışmada toplanan veriler, pandemi sürecinde meslek lisesinde uzaktan eğitim alan öğrencilerle elde edilmiştir. Yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilen verilerle ulaşılan sonuçlar, uzaktan eğitimin pandemi sürecinde zorunlu bir alternatif olarak ortaya çıkmasına rağmen, pratik ve uygulamalı alanlarda öğrenci gelişimine yeteri kadar katkı sağlayamadığını göstermiştir. Dolayısıyla araştırma bulguları uzaktan eğitimin uygulamalı alanlarda öğrenme sürecini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ortaya çıkan bu durum sürdürülen eğitim modelinin dengeli bir şekilde tekrar yapılandırılması gerektiğini göstermekte ve uygulamalı alanlarda yüz yüze eğitimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the idea of using digital opportunities effectively in the field of education and training dates back to very old times, it has become a mandatory practice in the COVID-19 pandemic. The advantages and disadvantages of distance education methods to be integrated into formal education are seen. The most preferred environments under pandemic conditions have been online education platforms with intense interaction. In the process, in areas where learning through experience has become a basic requirement, the results of distance education and whether it can create an efficient education process have been among the most discussed issues. The studies that form the basis of applied and experience-based design education are carried out with the logic of advancing theoretical knowledge in parallel with practice.Although distance education provides theoretical knowledge, it is possible that question marks may arise in terms of practice. In this study prepared based on this information, qualitative research methods were used. First, data was collected in the study prepared by conducting a literature review. The subsequent data were obtained from students who received distance education in vocational high schools during the pandemic. The results obtained with the data obtained using the structured interview technique showed that although distance education emerged as a mandatory alternative during the pandemic, it could not contribute sufficiently to student development in practical and applied areas. Therefore, the research findings show that distance education negatively affects the learning process in applied areas. This emerging situation shows that the ongoing education model should be restructured in a balanced way and emphasizes the importance of face-to-face education in applied areas.