Çankırı'da halvetîlik
Halvetism in Çankırı
- Tez No: 801374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tasavvufun yaygınlaşması neticesinde meydana gelen tarîkatlar, tesis ettikleri tekkeler, vakıflar, zâviyeler, medreseler, imarethaneler gibi yapılarla halkın maddî ve manevî eğitimlerinde aktif rol oynamışlardır. Bu tarîkatlardan biri de Halvetiyye tarîkatıdır. Halvetiyye tarîkatı, kurucu olarak Ömer el-Halvetî'ye (ö.800/1397-1398) nispet edilen, her sınıf ve zümreden insana hitap eden İslâm dünyasının en yaygın tarîkatlarından biridir. Bu tarîkat, pek çok şûbe ve kola ayrılması aynı zamanda tekke adedi yönünden diğer tarîkatlardan fazla olmasından dolayı“tarîkat fabrikası”olarak nitelendirilmiş ve İslâm dünyasında ve Anadolu'nun her şehrinde bıraktıkları manevi miraslar ile toplumları etkilemiştir. Anadolu'nun bir şehri olan Çankırı'da dini ve tasavvufi yaşam oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu şehir, inanç ve kültür bakımından merkezi konumda olmuştur. Bu şehirde pek çok sûfî yetişmiş ve bu şahıslar da düşünce ve eylemleriyle toplumda etkili olmuşlardır. Çankırı bölgesinde hayat sürmüş veya bu bölgeyi etkilemiş Halvetî büyüklerini ve gönül insanlarını araştırmak ve incelemek bu tezin ana gayesini oluşturmaktadır. Bu gayeye uygun olarak Halvetiyye tarîkatının genel özellikleri ve Çankırı özelinde başlangıç tarihinden günümüze kadar seyri, öncüleri ve tekkeleri bu araştırmada ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çankırı özelinde Halvetiyye tarîkatı, meşhur Halvetiyye şeyhleri, Halvetiyye dergâhları ve Halvetiyye'nin Çankırı'daki etkileri gibi konular çalışmanın ana yapısını oluşturmaktadır. Bu eser bir giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Halvetiyye tarîkatının karakteristik özellikleri ve tarihî gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Çankırı özelinde Halvetiyye konusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sects that came into being as a result of the spread of Sufism have played an active role in the material and spiritual education of the people with structures such as tekkes, foundations, lodges, madrasas, imarethanes that they have established. One of these sects is the Halvetiyye sect. The Khalwatiyya sect was founded by Umar al-Khalwati (d.800/1397-1398) is one of the most widespread sects of the Islamic world, which appeals to people of all classes and groups. The separation of many branches and branches in the history of Sufism has also been characterized as a“cult factory”due to the fact that the sect is more than other sects in terms of the number of tekkes, and has influenced societies in the Islamic world and in every city of Anatolia with the spiritual legacies they have left. Religious and sufi life in Çankırı, a city of Anatolia, dates back to a very old time. This city has been in a central position in terms of faith and culture. Many sufis have grown up in this city, and these individuals have also become influential in society with their thoughts and actions. The main purpose of this thesis is to investigate and study the Halveti elders and people of hearts who have lived or influenced this region in the Çankırı region. In accordance with this purpose, the general characteristics of the Halvetiyye sect and its course, antecedents and tekkes from the date of its inception to the present day, in particular Çankırı, have been tried to be revealed in this research. The general characteristics of the Halvetiyye sect, which is the subject of the study, and its course, antecedents and tekkes from the date of its inception to the present day, in particular Çankırı, have been tried to be revealed in this research. Topics such as the Halvetiyye sect, the famous Halvetiyye sheikhs, Halvetiyye dergahs and the effects of Halvetiyye in Çankırı in particular constitute the main structure of the study. This work consists of two parts.