Çankırı'da kentleşme ve kentlileşme dinamikleri
Dynamics of urbanization and becoming urbanized in Çankırı
- Tez No: 321844
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, Çankırı kent merkezinde yaşayanların kentleşme deneyimlerini ortaya koymak, kentleşme sürecinin dinamiklerini anlamak, Çankırı'ya yeni gelenlerin kentlileşme sürecini incelemek, kente sahip çıkma, kentle bütünleşme, kentlilik bilinci ve kent kimliği algılarını saptamak, bu süreçte geçirdikleri dönüşümü ortaya koymaktır. Çalışma, ülkemizde önemli bir hale gelen kentleşmeyi ve beraberinde getirdiği kentlileşmeyi Çankırı örneğinde ele almaktadır. Kent olarak adlandırılan ancak hala kırsal özellikler gösteren Çankırı'da insanların kenti nasıl algıladıklarını ve bu sürece uyum sağlamak adına ne gibi davranışlarda bulunduğunu tespit etmek, bu alanda Türkiye'de Anadolu kentlerinde yaşanan dönüşümü güncel olarak ortaya koymak açısından yararlı ve kamu yöneticileri ve kamu yönetimi araştırmacıları için gereklidir.Çankırı'da kentleşme sürecinin temel özellikleri ve dinamiklerinin neler olduğunu tespit etmeyi amaçlayan çalışma, kentleşme ve kentlileşme konularında daha önce ortaya atılmış kuramları ortaya koymakta, bu kuram ve yaklaşımları Çankırı kent merkezinde yapılan alan araştırmasının bulguları ışığında sınamaktadır.Çalışmada kentte kalış süresi, kentsel örgütlere üyelik ve kentte yaşayanların kırla devam eden bağlantıları dikkate alınarak varsayımlar oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklem sayısı, kent merkezinde yaşayan nüfusa oranlayarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda da mahalleler gelişmişliklerine göre üç gruba ayrılmış ve toplamda 378 kişiye anket uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları göstermektedir ki, Çankırı işçi ve memurların birbirine yakın oranda yaşadığı bir kenttir. Bu doğrultuda da kişilerin Çankırı'ya gelme nedenlerinde ilk sırayı görev, tayin gibi nedenler almaktadır. Anket uygulanan kişilerin çoğunun kent kökenli olması da Çankırı'nın göç alan değil göç veren bir kent olduğunun göstergesidir. Çankırı, çekirdek aile yapısı, ikincil ilişkilerin ön planda olması gibi özelliklerle bir kent görünümündedir.Sonuç olarak, Çankırı'da kentleşme ve kentlileşme sürecinin devam ettiği tespit edilmiştir.Anahtar KelimelerKent, Kentleşme, Kentlileşme, Kent Kimliği, Çankırı
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to present the urbanization experiences of the Çankırı city center residents, understand the urbanization process dynamics, examine the urbanization process of new comers to Çankırı, determine their perceptions of laying claim to the city, integrating with the city, urban consciousness, urban identity and the transformation they faced during this process. The study examines urbanization which has become very important in our country and accordingly urbanizing which comes together with it, in the example of Çankırı. Determining how residents perceive the city and what they do in order to adapt the process in Çankırı which is named as a city but still shows rural properties is useful in means of presenting the transformation in Anatolian cities of Turkey and also is necessary for public administrators and public administration researchers.The study which aims to determine the basic properties and dynamics of urbanization process in Çankırı, presents the theories about urbanization and becoming urbanized which were suggested earlier and test these theories and approaches in light of the field study made in Çankırı city center.In the study assumptions were formed based on staying period in the city, membership to urban organizations and the connections of city residents with rural areas. The sample quantity of the research was determined with proportion to the population living in the city center. Accordingly neighborhoods were separated into 3 groups according to development levels and the survey was applied to totally 378 people.The results of the research show that Çankırı is a city where the number of resident workers and officers are similar. Accordingly, the first reasons why people come to Çankırı are assignment, duty, etc. The majority of the people to who survey was applied having an urban origin, shows that Çankırı is not migration receiving city, it is an emigrant city. Among the city properties of Çankırı, there are nuclear family structure and importance given to the secondary relationships.As a result, it was determined that urbanization and becoming urbanized process proceeds in Çankırı.Key wordsCity, urban, urbanization, becoming urbanized, urban identity, Çankırı