İş hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in labour law
  1. Tez No: 801385
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN YUNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Modern zamanlarda gelişen ve önemi hızla kavranan, kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin korunması en başta bir insan hakkı olarak nitelendirilmektedir. Gelişen teknolojiyle, özellikle internet kullanımıyla birlikte mahremiyet alanlarımızın gittikçe küçüldüğü söylenebilmektedir. Veri akışının hızlandığı, verilerin kolaylıkla işlenebildiği bu çağda, yaşam hakkı, mülkiyet hakkı gibi kişisel verilerin korunması hakkı da ulusal ve uluslararası düzenlemelere konu edilmiştir. Konunun önemine binaen, müstakil bir kanun olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 2016 yılından beridir Türk hukuk sisteminde yer almıştır. Diğer taraftan yine ulusal ve uluslararası hukukta son derece titizlikle düzenlenen bir diğer alan, çalışma hayatıdır. 1919 yılında Versay Antlaşmasıyla kurulan Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO), çalışma hayatını iyileştirici birçok önemli faaliyeti olmuştur. Toplumsal barışın önemli dinamiklerinden biri olan işçi-işveren ilişkisi her anlamıyla ele alınıp daha iyiye götürücü çalışmalar yapılmalıdır. İş ilişkilerinin yapısı ve niteliği gereği kişisel veri akışının bu ilişkide yoğun olarak gerçekleştiği görülmektedir. Diğer taraftan yine bu yapı ve nitelik gereği kişisel verilerin korunmasının en zor sağlanabileceği bir ilişki türü olduğu da söylenebilir. Bir taraftan kişisel verilerin korunması, diğer taraftan iş ilişkisi konusu kendi içlerinde her yönüyle irdelenmesi gereken konulardır. Bu iki önemli konunun bir araya gelmesiyle oluşan iş ilişkilerinde kişisel verilerin korunması konusunun ise hassaten inceleme konusu yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of personal data and the protection of personal data, which have developed in modern times and whose importance has been rapidly grasped, are primarily described as a human right. It can be said that with the developing technology, especially with the use of the internet, our privacy areas are getting smaller and smaller. In this age where data flow accelerates and data can be easily processed, the right to protect personal data such as the right to life and property rights has also been subject to national and international regulations. Due to the importance of the subject, the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data as an independent law has been included in the Turkish legal system since 2016. On the other hand, another area that is very meticulously regulated in national and international law is working life. The International Labour Organization (ILO), which was established with the Versailles Treaty in 1919, has had many important activities to improve working life. The employee-employer relationship, which is one of the important dynamics of social peace, should be handled in every sense and studies should be carried out for the better. Due to the structure and nature of business relations, it is observed that personal data flow occurs intensively in this relationship. On the other hand, it can be said that it is the type of relationship in which the protection of personal data is the most difficult due to this structure and nature. On the one hand, the protection of personal data and on the other hand, the issue of business relations are issues that need to be examined in all aspects. The protection of personal data in business relations formed by the combination of these two important issues should be the subject of special examination.