Palyeli toprakarme duvarın davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile parametrik olarak incelenmesi
Parametric investigation of the behavior of the multi-tiered reinforced soil retaining wall with the finite element method
  1. Tez No: 801409
  2. Yazar: FURKAN KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, toprakarme sistem ile palyeli toprakarme duvarların genel özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmış, avantaj ve dezavantajları irdelenmiştir. Ayrıca, tezin ana konusu olan palyeli toprakarme duvarların tasarımında yapı yüksekliğinin, elastisite modülünün ve palye genişliğinin etkisinin değerlendirilmesi amacıyla farklı yükseklik ve deformasyon modülü ve palye genişlikleri seçilerek Plaxis 2D sonlu elemanlar programı ile analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda tasarlanan toprakarme duvardaki maksimum deplasman mesafesi ve şeritlere etkiyen eksenel kuvvetlerin değişimi gözlenmiştir. Sonuç olarak; yapının yüksekliğinin artmasının sistemdeki deplasmanların ve şeritlere etkiyen eksenel kuvvetlerin artmasına sebebiyet verdiği, temel zemininin elastisite modülündeki değişimin sistemdeki maksimum deplasmanda ve şeritlere etkiyen eksenel kuvvetlerde büyük değişiklikler ortaya çıkarmadığı, palye mesafesindeki artışın ise sistemdeki deplasmanların ve şeritlere etkiyen eksenel kuvvetlerin azalmasına sebebiyet verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the general features of the reinforced soil retaining walls and the multi-tiered reinforced soil retaining walls are discussed in detail, advantages and disadvantages are examined. In addition, in order to evaluate the effect of wall height, elasticity modulus and offset distance on the design of multi-tiered reinforced soil, which is the main subject of the thesis, different height and elasticity modulus and offset distance were selected and analyzes were made with the Plaxis 2D finite element program. As a result of the analysis, the maximum displacements in the walls and the variation of the axial forces acting on the reinforcements were determined. As a result; It has been determined that the increase in the height of the structure causes the displacements of the walls and the axial forces acting on the reinforcements to increase, the change of the elasticity modulus in the bedrock does not cause significant changes in the maximum displacement in the system and the axial forces acting on the strips, and the increase in the offset distance causes the displacements in the system and the axial forces acting on the reinforcements to decrease.