Covid-19 pandemisinin sağlık kurumlarında çalışan idari personel üzerindeki etkisinin yönetim sürecine yansımaları
Reflection of the effect of the covid-19 pandemic on the administrative staff working in health institutions on the management process
  1. Tez No: 801424
  2. Yazar: LALE KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid-19 pandemisi bugüne kadar 6 milyondan fazla insanı etkisi altına almıştır. Pandemi hem uluslararası alanda hem ülkemizde birçok değişime yol açmıştır. Sağlık yönetimi açısından da pandemi ile mücadelede birtakım tedbir ve önlemler alınmak zorunda kalınmıştır. Bu çalışma ile sağlık yöneticilerinin süreç boyunca sahip oldukları görüşler ele alınarak sürece yönelik tespit ve değerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunulmuştur. Araştırma evreni Erzincan ilinde bulunan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Özel Neon Hastanesinde görev yapmakta olan idari personelle sınırlı olup, örnekleme 18 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma yöntemi olarak görüşme yöntemi; veri toplamak amacıyla da hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analiz yöntemiyle açıklanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan yola çıkarak tartışma yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected more than 6 million people to date. The pandemic has led to many changes in the international arena and our country. Regarding health management, some precautions had to be taken to fight the pandemic. This study shows the opinions of health managers about the struggle with the pandemic, and suggestions were made by making determinations and evaluations about the process. The research population is limited to the administrative staff working in Mengücek Gazi Training and Research Hospital and Private Neon Hospital in Erzincan province, and the research sample includes 18 people. A qualitative research design was used in the research. While interviews were used as a research method, a semi-structured interview form was used to collect data. The data obtained through interviews was explained with descriptive and content analysis methods. Based on the findings obtained from the study, a discussion was made, and suggestions were presented.