Covid-19 sürecinde sağlık personelinin teletıp uygulamaları konusunda farkındalık düzeyi
Awareness level of healthcare personnel on telemedicine practices during the Covid-19 process
  1. Tez No: 809876
  2. Yazar: AYGÜL KOLCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Covid-19 pandemi sürecinde sağlık personelinin teletıp hakkındaki farkındalık düzeyini incelemiştir. Çalışmada 414 sağlık personeli katılımcısı sağlanmıştır. Sağlık personeli olmayan katılımcılar anket dışı bırakılıp değerlendirilmemiştir. Anket çalışması sonucuna göre çalışmanın analizleri yapılıp mevcut literatür incelenip, araştırması tamamlanarak yorumlanmıştır. Çalışmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerinde literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Birinci bölümde; sağlık kurumlarında dijital e-sağlık kavramları ve teletıp ile olan ilişkisi açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde ise; teletıp uygulamalarının kapsamı ve Covid-19 pandemisinin tele tıbba etkisi araştırılıp detaylı şekilde araştırılıp literatür incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise amaç, yöntem, sınırlılıkları, araştırma yöntemi, veri toplama aracı, örnekleminden ve hipotezlerden bahsedilmiştir. Son olarak ise, araştırmanın sonuçları ve önerilerine yer verilerek gerekli açıklamalar yapılıp araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the level of awareness of healthcare personnel about telemedicine during the Covid-19 pandemic. In the study, 414 health personnel participants were provided. Participants who were not health personnel were excluded from the survey and were not evaluated. According to the results of the survey study, the analysis of the study was made, the existing literature was examined, and the research was completed and interpreted. Literature studies are included in the first, second and third parts of the study. In the first part; The concepts of digital e-health in health institutions and their relationship with telemedicine are explained. In the second and third sections; The scope of telemedicine applications and the effect of the Covid-19 pandemic on telemedicine were investigated in detail and the literature was examined. In the fourth chapter, the purpose, method, limitations, research method, data collection tool, sample and hypotheses are mentioned. Finally, the results and suggestions of the research were included, necessary explanations were made and the research was completed.