Vazektomi sonrası rat testisinde oluşan makroskobik ve mikroskobik değişiklikler
  1. Tez No: 80144
  2. Yazar: METİN UMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada vazektomi sonrası meydana gelen olumsuz etkilerin azaltılması için, farklı bir metod olan açık uçlu vazektomi'den sonra testis'deki makroskobik ve mikroskobik değişiklikleri vazektomi, açık uçlu vazektomi ve kontrol grubunda karşılaştırarak inceledik. Çalışmada 30 adet wistar albino erkek rat (Rattus norvegicus) kullanıldı. Deney hayvanları onar adet olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Birinci grup vazektomi, ikinci grup açık uçlu vazektomi ve üçüncü grup kontrol grubu olarak değerlendirildi. Birinci grubda sağ ductus deferens'e vazektomi, ikinci grubda sağ ductus deferens'e açık uçlu vazektomi tekniğine uygun olarak uygulandı. Kontrol grubunda ise sadece karın açılıp kapatıldı. Üç ay yaşatılan ratlardan alman testisler tartılıp boyandıktan sonra ışık mikroskobunda incelendi. Testis'lerdeki ağırlığın tesbiti, TBSC (testicular biopsy scor count; Johnsen tarafından tanımlanmıştır) değerleri ve TSC çaplan (her testisle 100 tubul) ölçülerek tesbit edildi. Sırayla birinci, ikinci ve üçüncü grupta testis ağırlığı 1,30±0,66, 1,17+0,25, 1,66±0,24, TSC çapları 128,9+35,35, 161,87+27,91, 178,26±4,89 ve TBSC değerleri 5,08+1,67, 8,80±1,01, 9,43±0,33 olarak bulundu. Gruplar arasında farklılık tek yönlü varyans analizi ve ona bağlı Student - Newman - Keuls testi ile tesbit edildi. 1. Testis ağırlığı açısmdan vazektomi, açık uçlu vazektomi ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05). 2. TSC çaplan açısından vazektomi ile açık uçlu vazektomi ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak fark vardır (p0,05). 543. TBSC değerleri açısından vazektomi grubu hem açık uçlu vazektomi, hem de kontrol grubuna göre istatistiksel farklılık göstermektedir (p0,05). Mikroskobik olarak testis'te, vazektomi grubunda belirgin değişiklikler olurken, açık uçlu vazektomi kontrol grubuna yakın histolojik bulgular vermiştir. Vazektomi 'ye göre açık uçlu vazektomi testis 'e daha az zarar vermektedir. Anahtar Kelimeler : Ductus deferens; fertilite, tubuler atrofi, tubuli seminiferi contorti, vazektomi. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we examined the macroscopic and microscopic changes in the testicles resulting from vasectomy, comparing the resulty in vasectomy, open ended vasectomy and control groups to minimize the negative effects of a different method called“open ended vasectomy”. 30 wistar albino male rats were used in this study. The materials were divided into 3 groups including 10 rats. The first group was vasectomy group, second was the open ended vasectomy group and the third was the control group. The right technique was performed in the first group for vasectomy and in the second group for open ended vasectomy for the right ductus deferens. Only laboratory was performed in the control group. The testicles of the rats were weighted and painted for microscopic examination after 3 months. The weights of the testicles, TBSC (tecticular biopsy score count; defined by Johnsen) values, and TSC diameters (100 tubuls form every testis) were determined after measurements. The weights of the tecticles were 1.30±0.66, 1,17+0,25, 1,66+0,24, the diameters were 128,9±35,35, 161,87±27,91, 178,26+4,89 and the TBSC values were 5,08±1,67, 8,80±1,01, 9,43±0,33 in the first, second and the third groups respectively. The differences between the groups were determined by "one way varians analysis and the related Student-Newman-Keuls tests. 1. No statistically meaningful differences were found in the weights of the testicles in vasectomy, open ended vasectomy and the control group (P>0,05). 2. There was a meaningful difference in TSC diameters between vasectomy and the open ended vasectomy also between vasectomy and the control groups statistically (p0,05). 563. There was a meaningful difference in TBSC values between vasectomy and the open ended vasectomy also between vasectomy and the control groups statisticaly (p0,05). There were clear microscopic changes in the testicles in vasectomy group where the open ended vasectomy and the control groups had similar histologic characteristics. Open ended vasectomy causes less damage to the testicles when compared to the vasectomy. Key Words : Ductus deferens, fertility, tubuler atrophy, seminiferous tubules, vasectomy. 57