İlkokul 3. sınıf fen bilimleri dersinde kullanılan senaryo temelli öğrenme yönteminin öğrencilerin problem çözme ve karar verme becerilerine etkisi
The effect of scenario-based learning used in primary school 3rd grade science course on students' problem solving and decision-making skills
  1. Tez No: 893575
  2. Yazar: ZEHRA ÇİÇEK AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri dersinde kullanılan senaryo temelli öğrenmenin öğrencilerin problem çözme ve karar verme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada yarı deneysel desenlerden ön test son test tek gruplu desen kullanılmıştır. Çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen Sivas'ta bir devlet okulunda eğitimine devam eden 21 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisidir. Deneysel süreç“Gezegenimizi Tanıyalım”,“Beş Duyumuz”,“Kuvveti Tanıyalım”ve“Maddeyi Tanıyalım”ünite kazanımlarına yönelik 4 tane senaryo metni ile her senaryo sonrası yapılan problem çözme ve karar verme becerilerine yönelik çalışma yapraklarından oluşmaktadır. Uygulama her ünite sonunda yapılmış olup süreç 3 ay, toplamda 16 ders saati sürmüştür. Veri toplama araçları“Karar Verme Becerisi Ölçeği”,“Problem Çözme Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”ve araştırmacı tarafından geliştirilen problem çözme ve karar verme beceresine yönelik hazırlanmış çalışma yapraklarıdır. Verilerin çözümlenmesinde karar verme becerisi ön-son test arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlemesi için bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Problem çözme becerisi için öğrencilerinin 4 senaryo uygulaması süresince problem çözme yapraklarından alınan puanların genel değişimi tek yönlü tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve puanlar arasındaki varyanslara dayanarak etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre karar verme becerisi ön-son test genel puanlar arasındaki farkın son test lehine anlamlı çıktığı tespit edilmiştir. Problem çözme becerisi çalışma yapraklarından alınan genel puanların süreç boyunca arttığı ancak bu artışın ardışık uygulamalar arasında değil 4 uygulama boyunca alınan toplam puanlarla anlamlı çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, fen bilimleri dersinde senaryo temelli öğrenmenin öğrencilerin problem çözme ve karar verme becerileri anlamlı düzeyde artmıştır. Araştırma tek seferde değil art arda uygulanan senaryo temelli etkinliklerle öğrencilerin problem çözme ve karar verme becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koyduğu için senaryo temelli etkinliklerin okullarda eğitimin düzenli bir parçası haline gelmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of scenario-based learning used in science course on students' problem solving and decision-making skills. In the research, a pre-test-post-test single-group design was used from quasi-experimental designs. The study group consists of 21 third-grade primary school students continuing their education at a public school in Sivas in the 2023-2024 academic year, determined by the convenience sampling method. The experimental process consists of 4 scenario texts for the unit outcomes of“Getting to Know Our Planet”,“Our Five Senses”,“Getting to Know Force”and“Getting to Know Matter”and worksheets for problem solving and decision-making skills prepared after each scenario. The application was made at the end of each unit and the process lasted 3 months, 16 lesson hours in total. The data collection tools are the“Decision Making Skills Scale”,“Problem Solving Skills Graded Scoring Key”and worksheets prepared for problem solving and decision-making skills developed by the researcher. In analyzing the data, dependent groups t-test was used to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test of decision-making skills. For problem solving skills, the general change in the scores obtained from the problem solving worksheets during the 4 scenario applications of the students was calculated using one-way repeated measures ANOVA test and the effect size was calculated based on the variances between the scores. According to the research findings, it was determined that the difference between the general scores of the decision-making skill pre-post test was significant in favor of the post-test. It was concluded that the general scores obtained from the problem solving skill worksheets increased throughout the process, but this increase was significant not between consecutive applications but with the total scores obtained during the 4 applications. As a result of the research, the problem solving and decision-making skills of the students were significantly increased by scenario-based learning in science class. Since the research revealed that the problem solving and decision-making skills of the students were significantly improved by scenario-based activities applied consecutively rather than all at once, it is recommended that scenario-based activities become a regular part of education in schools.