İlkokul 3. sınıf fen bilimleri dersinde dijital hikâye kullanımının akademik başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of using digital storytelling on academic achievement and permanence in primary school 3rd grade science course
  1. Tez No: 612642
  2. Yazar: FIRAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3. sınıf fen bilimleri dersinde dijital hikâye anlatımının (DHA) öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Çalışma nicel yöntem desenlerinden eşleştirilmiş yarı deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ili Pursaklar ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören üçüncü sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi ise aynı okuldaki 3. sınıf öğrencileri arasından uygun örnekleme yöntemiyle seçilen iki şubedeki 54 öğrenciden (26 deney + 28 kontrol) oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, 32 sorudan oluşan ve KR20 güvenirlik katsayısı 0,80 olan Fen Bilimleri Başarı Testi (FBBT) kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin DHA hakkında görüşlerini almak için açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. FBBT deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test, son test ve uygulamadan 3 ay sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada uygulamalar 6 hafta boyunca“Maddeyi Tanıyalım”ünitesi kapsamında mevcut fen bilimleri programına göre yürütülmüştür. Deney grubunda araştırmacı tarafından hazırlanan DHA'lar kullanılarak, kontrol grubunda ise DHA kullanılmadan dersler işlenmiştir. Deney ve kontrol grubu son test puanları normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U Testi ile karşılaştırılmış ve kontrol grubu sıra ortalaması 21,21; deney grubu sıra ortalaması 34,27 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of digital storytelling (DST) on the academic achievement and permanence of students in third grade science class. The study was conducted in accordance with the matching only quasi-experimental design. The universe of research, in 2018-2019 academic year, they are third grade students studing in an primary school in Pursaklar, Ankara. The sample of the study consisted of 54 students (26 experiments + 28 controls) in two classes selected by the appropriate sampling method among the 3rd grade students in the same school. The science achievement test (SAT), which consists of 32 questions developed by the researcher, was used as the data collection tool and the KR20 reliability coefficient of the test was 0.80. SAT experimental and control groups were pre-tested and post-tested. Three months after the application, SAT was performed as a retention test. In this study, the applications were carried out by the researcher within the scope of the“Let's Know the Matter”unit for 6 weeks according to the current science program. Lessons were taught using DST in the experimental group and without using DST in the control group. Since the post-test scores of the experimental and control groups did not show normal distribution, they were compared with Mann Whitney U test and the mean of the control group was 21.21 and the mean of experimental group was 34.27.