Examining the changes in physical activity participation, sedentary behaviors, and eating habits of university students during the COVİD-19 pandemic
COVİD-19 pandemisi sırasında üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite katılımlarındaki, sedanter davranışlarındaki ve yeme alışkanlıklarındaki değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 801454
  2. Yazar: GÜNCEM DİLAN KARAYAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
COVID-19 pandemisi sırasında, COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için yetkililer tarafından sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe gibi insanların günlük hayatını ciddi şekilde değiştirecek önlemler alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi sırasında toplumun bu değişimlerden en çok etkilenen popülasyonlarından biri olan üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite (FA) katılımındaki, sedanter davranışlarındaki (SD) ve beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikleri incelemektir. Bu çalışmada karma yöntem sıralı açıklayıcı tasarım kullanılmıştır. Ankara'nın farklı üniversitelerinden katılımcılara ulaşılmıştır. Çevrimiçi olarak anket yapılan 294 öğrenci vardı ve ardından 10 öğrenci yarı yapılandırılmış görüşmelere de katılmıştır. Sonuçlar, yürüyüş, koşu ve takım sporları gibi fiziksel aktivitelere katılanların sayısının azaldığını, evde yapılabilecek sporlara (antrenmanlara) katılımın ise arttığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, hareketsiz davranışlarda, özellikle ekran süresinde, önemli bir artış olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca fast food tüketiminde azalma olduğunu ve katılımcıların daha çok sebze ve meyve tüketmeyi tercih ettiklerini söylemek mümkündür. Fakat katılımcıların atıştırmalık tüketimi ise artmıştır. Bulgular, COVID-19 pandemisinin üniversite öğrencilerinin FA katılımları, SD ve beslenme alışkanlıkları üzerindeki hem olumlu hem de olumsuz etkilerine açıklık getirmiştir. Bu çalışma, COVID-19 pandemisi ve gelişen teknoloji ile online eğitimin yaygınlaşması gibi alışılmadık durumlarda üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılımlarını artırmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını pekiştirmek için uzmanlar tarafından geliştirilebilecek stratejilere olan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 pandemic, measures such as curfews and social distancing that will seriously change people's daily lives have been taken by the authorities to prevent the spread of COVID-19 infection. This study aimed to examine the changes in physical activity (PA) participation, sedentary behaviors (SB), and eating habits of university students, one of the most affected populations of society by these changes, during the COVID-19 pandemic. The mixed-methods sequential explanatory design was used in this study. Participants from different universities in Ankara were reached. There were 294 students surveyed online, and then 10 of whom also participated in the semi-structured interviews. The results revealed that the number of participants participating in physical activities such as walking, running, and team sports decreased, while participation in sports (workouts) that can be done at home increased. Besides, a considerable increase in sedentary behaviors was revealed, specifically in screen time. Moreover, it is possible to say that there is a decrease in the consumption of fast food, and participants preferred to consume more vegetables and fruits. However, participants' snack consumption also increased. The findings clarified both the positive and negative effects of the COVID-19 pandemic on university students' PA participation, SB, and eating habits. This study emphasizes the need for strategies that can be developed by experts to increase university students' participation in physical activity and to reinforce their healthy eating habits in unusual situations, such as the COVID-19 outbreak and the spread of online education with developing technology.