Regülasyon teknolojilerinin kara paranın aklanmasını önlemedeki etkisi üzerine banka çalışanlarına bir uygulama
An application to bank employees on the effect of regulatory technologies on the prevention of money laundering
- Tez No: 801493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN AKÇAKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
RegTech, regülasyonlarla teknolojiyi birleştiren platformlar olarak tanımlanmaktadır. RegTech'ler regülasyonlara uyum sürecini kolaylaştırmak ve süreç takibi konusunda kullanıcılara hizmet vermek amaçlı oluşturulan teknolojilerdir. Bu çalışmada, finansal teknolojileri ve finansal piyasaları düzenlemek için oluşturulan RegTech'lerin araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmada, RegTech'lerin kara paranın aklanmasını önlemedeki işlevi ve Türkiye bankacılık sektörüne olan etkileri de araştırılacaktır. Finansal piyasalardaki sınırların kalkması ve artan işlem sayıları, kara para transferlerinin takibini hem maliyetli hem de karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle, RegTech'lerin etkin veri izleme ve büyük hacimli verilerle çalışabilmesi önemli bir avantaj sağlamaktadır. RegTech'lerin etkilerini ortaya çıkarmak için banka çalışanları hedef kitle olarak seçilmiştir. Çalışmada kurulan hipotezleri test etmek amacıyla ise regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler SPSS 21.00'da analiz edilmiştir. Samsun ilindeki banka çalışanlarına yapılan online anket çalışmasıyla, regülasyon teknolojilerinin, kara paranın aklanması üzerine olumlu etkileri olduğu ve bu etkilerin maliyet ve işlem verimliliği alanında yoğunlaştığı bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca müşteri tanıtım otomasyonlarının kara paranın aklanmasının önlemesinde istatistiksel bir etki göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
RegTech is defined as platforms that combine regulations and technology. RegTechs are technologies created to facilitate the compliance process with the regulations and to provide services to users in process monitoring. In this study, it is aimed to investigate the RegTechs created to regulate financial technologies and financial markets. In addition, the function of RegTechs in preventing money laundering and their effects on the Turkish banking sector will also be investigated. The fact that RegTechs are able to work with effective data monitoring and large volumes of data in this area is an important reason for preference, as the increasing number of transactions and the removal of the limits in the financial markets next to the developing technology make it both costly and complex for the banking sector to monitor black money transfers. In this study, bank employees constitute the sample. Regression analysis was applied to test the hypotheses established in the study. All data were analyzed in SPSS 21.00. In an online survey conducted with bank employees in Samsun, it has been determined that regulation technologies have positive effects on money laundering and these effects are more concentrated in the area of cost and transaction efficiency. In addition, it has been concluded that customer promotion automations do not have a statistical effect on the prevention of money laundering