COVİD-19 pandemi sürecinin filyasyon ekibinde çalışan sağlık personellerine psikolojik etkilerinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigation of the psychological effects of the COVİD-19 pandemic process on the HEALTH staff working in the filation TEAM: a mixed method study
  1. Tez No: 801494
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZKÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖK UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Psikoloji, Public Health, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemi sürecinin filyasyon ekibinde çalışan sağlık personellerine psikolojik etkilerinin belirlenmesi ve olası etkilerin derinlemesine incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada sağlık personellerinin“Olayların Etkisi Ölçeği”toplam puanı 25.99±14.19,“Yeniden Yaşama Alt Boyutu”puanı 9.74±6.23,“Kaçınma Alt Boyutu”puanı 11.56±5.57 ve“Aşırı Uyarılma Alt Boyutu”puanı 6.43 ± 4.95 olarak elde edilmiştir. Araştırmada derinlemesine yapılan görüşmelerde psikolojik etkiler teması altında; korku, kaygı, yalnızlık, uyku sorunları, damgalanma, travma, duygulanımda değişiklik, stres, sosyal ilişkilerde bozulma, yorgunluk ve zorlanma kategorilerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada filyasyon sürecinde çalışan sağlık personellerinin yaklaşık üçte birinin pandemiden psikolojik olarak etkilendiği ve sağlık personellerinin korku, kaygı, yalnızlık, uyku sorunları, damgalanma, travma, duygulanımda değişiklik, stres, sosyal ilişkilerde bozulma, yorgunluk ve zorlanma gibi psikolojik etkiler yaşadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the psychological effects of the Covid- 19 pandemic process on the healthcare personnel working in the filiation team and to examine the possible effects in depth. In the study, the health personnel's total score on the“Effect of Events Scale”was 25.99±14.19, the“Re-living Sub-Dimension”score was 9.74±6.23, the“Avoidance Sub-Dimension”score was 11.56±5.57, and the“Over-Arousal Sub- Dimension”score was 6.43 ± 4.95. In the in-depth interviews in the research, under the theme of psychological effects; it was determined that there were categories of fear, anxiety, loneliness, sleep problems, stigma, trauma, change in affect, stress, deterioration in social relations, fatigue and strain.In the study, it was found that approximately one third of the health personnel working during the filiation process were psychologically affected by the pandemic and the health personnel experienced psychological effects such as fear, anxiety, loneliness, sleep problems, stigma, trauma, change in affect, stress, deterioration in social relations, fatigue and strain.