Bir görsel anlatım dili olarak modernizm ve postmodernizmin tipografiyle çözümlenen afişlere etkisi
The effect of modernism and postmodernism as a visual expression language on posters analyzed by typography
- Tez No: 631669
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Bir Görsel Anlatım Dili Olarak Modernizm ve Postmodernizmin Tipografiyle Çözümlenen Afişlere Etkisi”isimli bu araştırma tezi beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, problemin tespiti ve çalışmanın amacının aktarıldığı kısım olmaktadır. İkinci bölüm modernizm ve postmodernizm'de sanatın özelliklerine değinilerek, dönemlerin düşünce sistemleri, öncüleri ve temel yaklaşımları baz alınarak modern dönemden postmodern döneme geçişi incelenerek oluşturulmuş, modernizm ve postmodernizm sürecinde afişlerin incelenmesiyle birlikte sonlandırılmıştır. Üçüncü bölümdeyse tipografinin kural-kuralsızlık bağlamında tarihsel dönüşümüne yer verilmiştir. Afiş tasarımının algılanması ve anlamlandırılmasıyla birlikte oluşan afiş türlerinin sanat akımları sürecinde değişimi ve gelişimi araştırılmıştır. Dördüncü bölümde tipografiyle çözümlenen afişlerde modern ve postmodern yaklaşımlar başlığı altında Türkiye'de ve Dünya'da ki modern ve postmodern afişlere ve bireysel deneysel işlerime de yer verilerek sonlandırılmıştır. Bu inceleme sonucunda, tipografiyle çözümlenen modern ve postmodern afişlerin, içinde var olduğu dönemin sorunlarını göstermede, birçok tasarımcı için yol haritası niteliği olacağı yönünde zenginleştirilip, netleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research thesis named“The Effect Of Modernism And Postmodernism As A Visual Expression Language On Posters Analyzed By Typography”consists of five chapters. First chapter is the part which the problem is determined and the aim of the study is stated. Second chapter is formed by reviewing the transition from modern period to postmodern period based on the thought systems, leaders and fundamental approaches of the period, by mentioning the properties of the art in modernism and postmodernism, and lasted with the review of the posters during the process of modernism and postmodernism. Third chapter is the historical conversion of typography in the form of regularity- irregularity and post typographic approaches are stated. The fourth chapter was lasted by under the heading of modern and postmodern approaches which solving with the typography in posters accommodating the posters of modern and postmodern in Turkey and in the world. As a consequence of this research , it is worked to enrich and deblurring of the modern and postmodern posters resolved by typography will be the road map for most designers in determining the problems in that period.