Transformation of professional autonomy of medical profession under health transformation program in Turkey
Sağlıkta dönüşüm programı altında Türkiye'de hekimliğin mesleki bağımsızlığının dönüşümü
- Tez No: 801500
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından 2003 yılında uygulamaya başladığı kapsamlı bir sağlık reformu olan Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) altında tıp mesleğinin mesleki bağımsızlığının dönüşümünü ele almaktadır. Bu program sağlık hizmetlerinin organizasyonu, finansmanı ve sunumunda değişikliklere yol açmış ve Türkiye'de tıp mesleğinin çalışma ortamı ve koşulları üzerinde büyük etki yaratmıştır. Bu araştırma bir grup olarak tıp mesleğinin ve bireyler olarak hekimlerin mesleki bağımsızlığının SDP bağlamında nasıl etkilendiğini, siyasi, ekonomik ve klinik bağımsızlık kavramlarını kullanarak incelemeyi hedeflemektedir. Ankara'da özel sektör ve kamu sektöründe çalışan 23 uzman hekimle gerçekleştirilmiş derinlemesine mülakatların analizi ile bağımsızlığın üç boyutunun mesleğin devlet, piyasa ve kamu ile ilişkilerini üzerindeki etkilerinin hekimler tarafından nasıl algılandığını incelemektedir. Araştırmanın bulguları, hekimlerin siyasi, ekonomik ve klinik bağımsızlığını birbiriyle bağlantılı olarak algıladıklarını ve üç bağımsızlık boyutunun da Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın yol açtığı koşullar altında azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of professional autonomy of the Turkish medical profession under Health Transformation Program (HTP), a comprehensive health reform that began to be implemented by Justice and Development Party (AKP) as soon as it came into power in 2003. The program entails changes in the organization, financing and delivery of healthcare services which had profound impact on the context and conditions of work of Turkish medical profession. This research aims to address how autonomy of the medical professionals as a group and medical professionals as individuals are affected in the context of HTP in Turkey, using concepts of political, economic and clinical autonomy. Through an analysis of in-depth-interviews conducted with 23 medical specialists working in private and public sectors in Ankara, it examines the subjective perceptions of professionals on the three dimensions of autonomy with regards to profession‟s relationship with the state, market and the public. Findings of the study present medical professional perceive political, economic and clinical dimensions of autonomy as intertwined that all three dimensions of autonomy as declining under the conditions of Health Transformation Program