Tarih, ideoloji, terör: PKK'nın tarihi araçsallaştırması
History, ideology, terrorism: The PKK's instrumentalization of history
- Tez No: 801504
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Terör örgütlerinin tarihle kurdukları ilişkiye dair literatür hala oluşum aşamasındadır. Bu literatür çerçevesinde yapılan incelemeler, genellikle ASALA, IRA, DEAŞ gibi terör örgütlerine yer verirken, PKK'nın yeterince incelenmediği görülmektedir. Buradan hareketle, tez çalışmasında PKK'nın tarihyazımının betimlenmesi ve işlevlerinin açıklanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda tarihsel propaganda şeklinde bir kavramsallaştırma denenmiş ve tarihin araçsallaştırılması/kötüye kullanılması temel kuramsal zemin olarak tercih edilmiştir. Tezde, PKK'nın tarihsel propagandaları örgüt mensupları ve karar alıcı düzeyinde ayrı ayrı ele alınmış ve bunların işlevleri tartışılmıştır. İçerik çözümlemesi kullanılarak yapılan araştırma sonucunda, Abdullah Öcalan'ın, farklı zamanlarda değişen muhataplara yönelik oluşturduğu pek çok metinde tarihsel propagandalara yer verdiği görülmüştür. Bunlar tema bazında değerlendirildiğinde, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet, Misak-ı Milli, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki İsyanlar ile Lozan Barış Antlaşmasının ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Bu olguların PKK'nın tarihsel bir sürekliliğin devamı olduğu algısı yaratmak, devletin geçmişten bugüne değişmeyen bir karakter sahibi olduğu imajını oluşturmak ve örgütün aktüel politik hedeflerini meşru göstermek amaçlarıyla kullanıldığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature on the relation between terrorist organisations and historiography is still being formulated. While this literature has studied terrorist organisations such as the IRA, DEASH, ASALA, the Kurdistan Workers' Party (PKK) has not been examined sufficiently. From this point of view, it is aimed in this dissertation to describe the historiography of the PKK and explain its functions. In this context, a conceptualization in the form of historical propaganda has been tried and the abuse of history has been preferred as the basic theoretical ground. In the thesis, the historical propaganda of the PKK is handled separately at the level of the members of the organization and the decision maker, and their functions are discussed. As a result of the research conducted using content analysis, we see how Abdullah Ocalan was used historical propaganda in his texts addressed to varying interlocutors at different times. When these are assessed based on their themes, it has been determined that Mustafa Kemal Atatürk, the Republic, the National Pact, some insurgencies happened in Eastern Anatolia, and the Lausanne Peace Treaty have come to the fore. It has been concluded that the historical facts in question are used to create the perception that the PKK is the continuation of a historical continuity, to create the image that the state has an unchanging character from past to present, and to legitimize the current political goals of the organization.