Sınıf öğretmenlerinin gözünden yaratıcılık ve okul: Fenomenolojik bir çalışma
Creativity and school from primary school teachers' perspectives: A phenomenological study
- Tez No: 801503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda teknolojideki hızlı gelişmeler, dijital teknolojik aygıtların insan hayatında daha fazla yer almasına sebep olmuştur. Bu durum“yaratıcılık”teriminin neredeyse tüm alanlarda karşımıza çıkaran bir kavram hâline dönüşmesini beraberinde getirmiştir. Buna paralel olarak hem evde hem okulda çocuk eğitimi de günümüzün değişen koşullarını göz önüne alarak yaratıcılığı kendi kapsamı içinde değerlendirmeye almıştır. Bireyin bir bütün olarak sistemli bir şekilde ilk öğrenimini aldığı okul öncesi ve ilköğretim hayatı bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Eğitim-öğretim süresi göz önünde bulundurulduğunda anaokulu dönemine göre, ilköğretimde aldığı öğretim süre olarak da çocuğun hayatında önemli bir yer edinmektedir. Dolayısıyla günümüzde sınıf öğretmenlerinin mesleki yaratıcılığı, öğrenim görmekte olan çocukların zihinsel ve bilişsel gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Sınıf içinde ve dışında yapılan, çocukların gelişiminde de önemli bir yer tutan yaratıcı çalışmalar ile sınıf içi etkileşim artmaktadır. Bu çalışma ile sınıf öğretmenlerinin kendi gözlerinden yaratıcılık ile ilgili düşüncelerinin öğrenilmesi ve bunun okul yaşantısına etkilerinin ele alınması hedeflenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu; Amasya merkez ve Suluova ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda çalışmakta olan 14 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışma, sınıf öğretmenleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, nitel analizde kullanılan“yorumlayıcı fenomenolojik analiz”ile sağlanmıştır. Analiz çalışmasının bulgularını ise;“sınıf içi şartlar”,“yaratıcılığın tanımlanması”,“öğretmen modeli”ve“kişisel tavsiyeler”olmak üzere dört tema oluşturulmuştur. Yapılan çalışmadaki bulgular, görüşmelerden alınan cevaplar ile sunularak bütünlük sağlanmıştır. Ayrıca literatür araştırmaları ve bulgular kapsamında,“sınıf öğretmenlerinde yaratıcılık”incelenmiştir. Bu kapsamda araştırma sonuçlarının; sınıf öğretmenlerine, sınıf içinde ve dışında öğrencide yaratıcılığın ne denli katkı sağlayabileceği ile kendinde olan değişimleri sorgulaması adına önemli ipuçları sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid developments in technology have caused digital technological devices to take more place in human life. This situation has brought about the transformation of the term“creativity”into a concept that we encounter in almost all fields. Parallel to this, education, and in particular child education, has taken creativity into consideration within its own scope, taking into account today's changing conditions. Pre-school and primary school, where the individual receives his/her first education in a systematic way, has an important place in this sense. Considering the education period of the child, primary school education takes an important place in the child's life compared to the kindergarten period. Therefore, today, the professional creativity of classroom teachers has an important place in the mental and cognitive development of children. In-class interaction increases with creative work in and out of the classroom and has an important place in the development of children. With this study, it is aimed to discuss the thoughts of classroom teachers about creativity from their own perspective and its effects on school life. The study group of this research consists of 14 classroom teachers working in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the center of Amasya and Suluova district, and these interviews were provided with semi-structured interviews. Interviews were provided by the Interpretive Phenomenological Analysis used in qualitative analysis. In the findings of the analysis study, four themes were created: 'classroom conditions', definition of creativity', 'teacher model' and 'personal recommendations'. The findings of the study were presented with the answers received from the interviews and integrity was ensured. In addition, within the scope of literature research and findings, 'creativity in primary school teachers' was examined. In this context, it is thought that the results of the research will provide important clues to the classroom teachers in order to question how much creativity can contribute to students in and outside the classroom and to question the changes in themselves.