Pivot subtitling: Reasons and results in the Korean-Turkish context
Dolaylı alt yazı çevirisi: Korece-Türkçe bağlamında sebepler ve sonuçlar
- Tez No: 801507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET AKDOĞAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Eastern Linguistics and Literature, Translation and Interpretation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Korece-Türkçe bağlamında dolaylı alt yazı çevirisi üzerine kapsamlı bir inceleme yürütmektedir. Dolaylı alt yazı çevirisi, günümüz devingen ve küreselleşen medya ikliminin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve uygulamanın sağlam bir kuramsal temele oturtulması için İngilizce dışındaki yerel içeriklerin küresel yayılımında ara dil şablonlarının işlevini anlamak önem arz etmektedir. Çağdaş görsel-işitsel çeviri (GİÇ) yöntemlerinin ayrılmaz bir bileşeni olan dolaylı alt yazı çevirisi, yalnızca belirli dil çiftlerinde doğrudan çeviri yapabilen çevirmen eksikliğine bir yanıt olarak doğmamıştır; daha ziyade yayın hizmetleri ve taşeronları tarafından çok dilli iş akışlarını tek bir dil aracılığıyla yönetmek için izlenen kasıtlı politikalar ve stratejilerin bir ürünüdür. Netflix'te yer alan Korece içerikler, Türkçeye ara dil şablonları aracılığıyla dolaylı olarak çevrilmektedir ve Türkçe çevirmenlerin Korece yeterliliklerine bakılmaksızın bu ara dil şablonlarından sapmaları caydırılmakta ya da doğrudan yasaklanmaktadır. Dolaylı alt yazı çevirilerini tanımlamak ve incelemek için kapsamlı bir çerçeve arayışında olan bu çalışma, ayrıca alanda daha fazla araştırma yapılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, Parazit'in (Bong, 2019c) dolaylı Türkçe alt yazı çevirisinin incelenmesi sonucunda ticari amaçla kullanılan İngilizce alt yazıların, ikincil çeviriler için aracı şablon olarak amacından bağımsız kullanılmasının çeviri açısından sonuçlarına dikkat çekilmektedir. Genel olarak bu tez çalışmasında, sektör paydaşları ve çeviribilimi akademisyenleri için dolaylı alt yazı çevirisi olgusuna ışık tutulmakta ve mevcut iş akışlarının kuramsal bir zemin üzerinden geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis undertakes a comprehensive investigation of pivot subtitling (i.e., indirect subtitle translation) within the Korean-Turkish context. Pivot subtitling is a natural outgrowth of the dynamic and globalizing mediascape, and it is essential to comprehend the function of pivot templates in the worldwide dissemination of local and non-English content in order to establish a robust theoretical foundation for the practice. As a vital component of current audiovisual translation (AVT) methods, pivot subtitling is not simply a response to purported shortages in qualified linguists capable of translating directly between particular language combinations, but rather a deliberate policy and strategy pursued by streaming services and their vendors to centralize multi-language subtitling workflows via a single mediating language. The study demonstrates that the Turkish subtitling of Korean content on Netflix is contingent upon indirect translation via pivot templates, and that Turkish subtitlers are disincentivized, if not outright prohibited, from deviating from pivot templates. The dissertation endeavors to explore a methodological and theoretical framework for the identification and investigation of pivot subtitles, with the ultimate objective of fostering future research in this field. Through a qualitative examination of the Turkish pivot subtitles of Parasite (Bong, 2019b), the study brings attention to the translational ramifications of repurposing commercially available subtitles as pivot templates for second translations. Overall, this thesis offers informed insights for industry stakeholders and translation scholars, and promotes the refinement of existing workflows through a theoretical framework.