Kedilerde ovariohisterektomi operasyonu anestezisinde kullanılan medetomidin, ketamin, isofluran ve medetomidin, butorfanol, isofluran kombinasyonlarının postoperatif analjezik etki yönünden karşılaştırılması
The use of medetomidine, ketamine, isoflurane and medetomidine, butorphanol, and isoflurane sales used in the anesthesia of ovariohysterectomy operation in cats to create postoperative analgesic effect
- Tez No: 801554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, kedilerin sağlıklı yaşam sürelerini uzatmak için yapılan ovariyohisterektomi işleminde kullanılan farklı analjezik ve anestezik madde kombinaslarının operasyon sonrası analjezik etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Kedilerin ovariohisterektomi operasyonu sıklıkla yapılan bir operasyondur. Bu operasyon sonucunda hayvanlarda hafif-orta şiddetli ağrı oluşmaktadır. Hayvanların ağrıya karşı verdiği tepkiler ve davranışlar değişkenlik göstermektedir. Bu tepkileri ve davranışları gözlemlemek uzmanlık gerektirir. Ağrı kesici ilaç kombinasyonlarının karşılaştırılabilmesi için hayvanların post operatif olarak çok iyi gözlemlenmesi gerekmektedir. Ağrı mutlaka sağaltılması gereken bir durumdur. Günümüzde operasyon öncesi ve sonrası kullanılabilecek birçok ağrı kesici ajan mevcuttur. Bu ağrı kesiciler tek başlarına kullanılabileceği gibi birbirleri ile kombine olarak kullanıldıklarında daha etkili sonuçlar elde edilmektedir. Yapılan tez çalışmasının amacı, ovariohisterektomi operasyonu uygulanan kedilerde medetomidin, ketamin, isofluran, meloxicam ve medetomidin, butorfanol, isofluran, meloxicam ilaçlarının kombinasyonlarının postoperatif ağrı kesici etkileri yönünden karşılaştırılmasıdır. Çalışma materyalini Edrevet Veteriner Hekim Muayenehanesi' ne kısırlaştırılmak üzere getirilen farklı ırk ve en az 6 aylık yaşa sahip sağlıklı dişi kediler (n=20) oluşturmuştur. Operasyon için uygun olan kedilerin kiloları ölçülerek tüm kedilere preanestezik olarak 80μg/kg dozda medetomidin kas içi, analjezik olarak ilk gruba ketamin 0.5mg/kg dozda deri altı olarak, ikinci gruba ise 0.4mg/kg deri altı butorfanol uygulanacak ve anestezinin indüksiyon (%5) ve idamesi (%2) inhalasyon anestezisi(isofluran) ile sağlanmıştır. Göbek deliği ve pubis arasındaki mesafe üçe bölünerek bölgenin orta üçte birinden ensizyon yapılarak operasyonlar gerçekleştirildi. Operasyon sonrasında oluşturulan gruplar arasındaki ağrı farklılıklarını ölçmek amacıyla kedilerin postoperatif 0, 1, 2, 3, 4, 6 ve 12. saatlerde kalp atımı, solunum sayısı ve vücut ısıları ölçülerek ayrıca vücut dilleri 'Colorado State Universitesi Kedilerin Akut Ağrı Skalası'na göre değerlendirildi. Ağrı skorları butorfanol grubunda post operatif birinci ve ikinci saatlerde ketamin grubuna göre daha yüksek bulundu. Gruplar arası nabız ve vücut sıcaklıkları benzer değerlerdeyken solunum sayıları gruplar arasında farklılık gösterdi. Ketamin deri altı subanestezik ve analjezik dozunun butorfanolun analjezik dozuna kıyasla daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the post-operative analgesic effects of different combinations of analgesic and anesthetic agents used in the neutering procedure to prolong the healthy life span of cats. It is a surgery performed using cat ovariohysterectomy surgery. As a result of this operation, mild to moderate pain occurs in animals. The responses and behaviors of animals to pain vary. This requires responses and extensive observation. In order to compare the combinations of painkillers, the animals must be observed very well post-operatively. Pain is a necessity that must be treated. There are many pain relief agents for use before and after the prenatal operation. These painkillers can be used as a single sample or combined with a painting to achieve more effective results in their songs. The aim of the thesis study was to compare the postoperative pain effects of medetomidine, ketamine, isoflurane, meloxicam and medetomidine, butorphanol, isoflurane, meloxicam drug combinations in cats who underwent ovariohysterectomy operations. The study material consisted of healthy female cats (n=20) of different breeds and at least 6 months old, brought to Edrevet Veterinary Clinic for sterilization. By measuring the weight of the cats suitable for the operation, 80μg/kg of medetomidine was administered intramuscularly as a pre-anesthetic, and ketamine at a dose of 0.5mg/kg subcutaneously in the first group, and 0.4mg/kg subcutaneous butorphanol loading in the second group and induction of anesthesia (5%).) and its maintenance (2%) was done with inhalation anesthesia (isoflurane). The distance between the navel and the pubis was divided into three, and the operations in which an incision was made from the middle third of the region were staged. The pain dimensions between the groups after the operation were evaluated according to the“Colorado State University Cat Acute Pain Scale”by measuring the heart rate, respiratory rate and body temperature in the postoperative 0, 1, 2, 3, 4, 6 and 12. Pain scores and butorphanol findings were higher than the postoperative first and second ketamine groups. While the pulse and body temperatures were similar between the groups, the respiratory rates differed between the groups. The subcutaneous subanesthetic and analgesic dose of ketamine is more effective than the analgesic dose of butorphanol.