The distribution of the EU-funded municipal projects aimed at contributing to the sustainable development goals across the provinces in Türkiye: A spatial clustering analysis
AB finansmanlı beledı̇ye projelerı̇nı̇n sürdürülebı̇lı̇r kalkınma amaçlarına katkılarının Türkı̇ye'dekı̇ ı̇llere göre dağılımı: Mekânsal kümeleme analı̇zı̇
  1. Tez No: 801555
  2. Yazar: GÜLŞEN AYŞEN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, DR. TUNCAY KÜÇÜKPEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Science and Technology, Geography, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sürdürülebilir Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi çerçevesinde gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere küresel hedeflere ulaşmalarında yardımcı olmaktadır. Avrupa Birliği (AB), Avrupa'nın gelişmekte olan ülkelerinden biri olan Türkiye'nin en önemli donörlerinden biridir. Bölgeler arası adaleti kimseyi geride bırakmayacak şekilde sağlamak için yerel yönetimlerin uluslararası finansmanlı yatırımlarının eğilim yapısını ve mekânsal ayak izlerini anlamak son derece önemlidir. Bununla birlikte, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) için özelleştirilmiş ve entegre coğrafi veri eksikliği nedeniyle bu yatırımların mekânsal eğilimlerini/seçimlerini analiz etmek zordur. Bu çalışma, Türkiye'deki AB finansmanlı belediye projelerinin bütçesel olarak mekânsal kümelenmesini SKA'lara katkıları açısından analiz ederek literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımlarında iki analiz yöntemi uygulanmıştır: Moran's I ve Getis-Ord Gi*. Sonuçlar, 2008-2022 döneminde AB hibeleriyle finanse edilen büyükşehir ve il belediyesi projelerinin bütçesel bazda sıcak noktalarının mekânsal kümelenmesinin Türkiye'nin güney ve güneydoğu bölgelerinde yer aldığını göstermektedir. Üstelik bu durum, 2008-2014 yılları arasındaki dağılımda herhangi bir kümelenme tespit edilemezken, 2015-2022 yılları arasındaki projelerin mekânsal örüntüsüyle de uyumludur. SKA'lar açısından, SKA6 (temiz su ve sanitasyon) ve SKA11'in (sürdürülebilir şehirler ve topluluklar) mekânsal örüntüsü bütçe tahsisatlarının dağılımıyla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 2030 Agenda for Sustainable Development framework, developed countries assist developing or less developed countries in achieving global goals. The European Union (EU) is one of the most important donors to Türkiye, a developing country in Europe. In order to ensure interregional justice in a way that leaves no one behind, understanding the tendency structure of internationally funded investments of local authorities and their spatial footprints is extremely important. Nonetheless, analyzing the spatial tendencies/choices of these investments is difficult due to a deficiency in customized and integrated geographic data for the Sustainable Development Goals (SDGs). This study aims to fill the gap in the literature by analyzing the budgetary spatial clustering of EU-funded municipal projects in Türkiye in terms of their contribution to the SDGs. In this study, two analysis methods were performed in Geographic Information Systems (GIS) software: Moran's I and Getis-Ord Gi*. Results show that the spatial clustering of the budgetary hot spots of the metropolitan and provincial municipal projects financed by EU grants, in the period 2008-2022, was located in the southern and southeastern parts of Türkiye. Moreover, this is in line with the spatial pattern of projects between 2015-2022, whereas no clustering could be identified in the distribution between 2008-2014. In terms of SDGs, the spatial pattern of SDG6 (clean water and sanitation) and SDG11 (sustainable cities and communities) is similar to the distribution of budget allocations.