Iğdır ekolojik şartlarında mavi çimde (Festuca ovina L.)yavaş salınımlı kompoze gübrenin çim kalite unsurları üzerine etkisi
The effect of slow-releasing composite fertilizer on the grade quality elements in blue grass (Festuca ovina L.) under ecological conditions
  1. Tez No: 801556
  2. Yazar: NESLİHAN BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HOSAFLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Serin iklim çim türlerinden Festuca ovina L.(Mavi çim) türünün Iğdır ekolojik şartları altında çim performans değerlerine bakılmıştır. Bu araştırma, dokuz farklı dozda uygulanan yavaş salınımlı kompoze gübrenin (12-5-20+2CaO+2MgO) Festuca ovina L.(Mavi çim) kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Iğdır koşullarında Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme sahasında 2021 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Yürütülen çalışmada; biri kontrollü olmak üzere 9 farklı yavaş salınımlı kompoze gübre dozu(0-8-16-24-32-40-48-56-64g/m2) aylık miktar olarak kullanılmıştır. Türde; çim kaplama oranı, yaprak eni, mavi renk tonu, bitki çapı ve bitki boyu incelenmiştir. Elde edilen verilerin varyans analizleri ve LSD çoklu karşılaştırma testleri JMP 5.0.1. istatistik paket programına göre yapılmıştır. Araştırmanın sonunda Festuca ovina L. türünün en ideal performans değerleri ekim ayında 56 g/m2 yavaş salınımlı kompoze gübre dozu olarak bulunmuştur. Bu değerler kaplama oranı için %89,00, yaprak eni için 11,93 mm, mavi renk tonu için 9,0 skala değeri, yumak çapı için 41,50 cm, bitki boyu için 30,23 cm arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Festuca ovina L. (Blue grass) which is one of the cool climate grass species's grass performance values were examined under the Iğdır ecological conditions of the species. This study was carried out to determine the effect of slow-release compound fertilizer applied in nine different doses on (12-5-20+2CaO+2MgO) Festuca ovina L. (Blue grass) in the vegetation period of 2021 at the trial site of the Faculty of Agriculture of Iğdır University in Iğdır conditions in order to determine the effects on its quality. In the study conducted, 9 different slow-release doses of composite fertilizer one of which was controlled (0-8-16-24-32-40-48-56-64 g/m2) were used as monthly amounts. Type; the ratio of grass cover, leaf width, blue tint, plant diameter and plant height were examined. Analysis of variance of the obtained data and multiple comparison tests of LSD JMP 5.0.1. analysis was performed according to the the performance values of its kind were dose in October 56 g/m2 slow-release compound fertilizer. These values ranged from %89,00, for decking ratio, 11,93 mm for leaf width, 9,0 scale value for blue tint, 41,50 cm, for ball diameter, 30,23 cm for plant diameter.