Lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet algısına yönelik fenomenolojik bir keşif: Van Erciş örneği
A phenomenological study on gender perceptions of high school teachers: A case of Van Erciş
- Tez No: 801558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SOYDAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin öneminden yola çıkılarak lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet algısının tecrübeye ve cinsiyete göre fark edip etmediği, ediyorsa ne denli benzerlik ve farklılıklara sahip olduğu araştırılmıştır. İlk bölümde cinsiyet ve toplumsal cinsiyet farkı belirtilmiş, toplumsal cinsiyet rollerinin ailede ve dil aracılığıyla nasıl dayatıldığı paylaşılmış, eğitimde öğretmenlerin rolü, eğitimde ve eğitim materyallerinde toplumsal cinsiyet kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi, feminist bakış açısı, nitel araştırma yöntemlerinin amacı ve görüşme sorularının içeriği paylaşılmıştır. Araştırma kapsamında Van ilinde görev yapmış ve yapmakta olan 11'i kadın 11'i erkek olmak üzere toplam 22 öğretmen ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılardan 11'i beş yıldan fazla tecrübeye sahip iken diğer 11 katılımcı 2 yıldan az tecrübeye sahiptir. Öğretmenlere“Aile, Eğitim Geçmişi, Mesleki Açıdan Okul, Materyal Değerlendirmesi, Öğrenci Çalışmaları Açısından Okul, Veli İlişkileri”başlıkları altında sorular yöneltilmiştir. Çalışma sonucunda; iki yıldan az tecrübeye sahip kadın öğretmenlerin beş yıldan fazla tecrübeye sahip kadın öğretmenlere oranla, 5 yıldan fazla tecrübeye sahip öğretmenlerin iki yıldan az tecrübeye sahip öğretmenlere oranla ve erkeklerin kadınlara oranla daha fazla cinsiyetçi görüşlere sahip oldukları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which is based on the importance of gender equality in education, the research of whether the perception of gender that high school teachers have change due to their experience and sex and if so, what are the similarities and differences among them is made. In section 1 the difference between sex and gender is indicated, how gender roles are imposed in families and through language is shared, the role of teachers in education and the concept of gender in both education and education materials are discussed. In section 2, the method of the study, feminist point of view, the aim of the qualitative research methods and the content of the interview questions are shared. In the research, interviews are made thoroughly with 22 teachers in total, 11 females and 11 males all of whom are working/worked in Van city. Teachers are asked questions about the topics“Family, Educational Background, School in Terms of Profession, Material Evaluation, School in Terms of Student Studies, Parent Involvement”. As a result of this study, it is determined that the female teachers who have less than 2years of experience in the field have more sexist point of view than the female teachers who have more than 5 years of experience. The teachers who have more than 5 years of experience are relatively more sexist than the teachers who have less than 2 years of experience. The male teachers are relatively more sexist than the female teachers.