Sinir greftlemesinde greft yönünün iyileşmeye etkisi
The effect of graft direction on healing in nerve grafting
  1. Tez No: 801577
  2. Yazar: MUSA ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SAFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Periferik sinir yaralanmaları klinikte sık karşılaşılan durumlardandır. Yaralanma sahasında defekt olması uç uca onarıma engel olabilmektedir. Böyle durumlarda sinirin devamlılığını sağlamak için altın standart kabul edilen yöntem sinir otogrefti kullanılarak onarım yapılmasıdır. Ancak sinir otogreftinin uygulanırken greft yönünün nasıl olması gerektiği tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu durumun detaylı bir şekilde irdelenmesi ve literatüre katkı yapılması amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Toplam 30 adet Wistar Albino rat randomize şekilde üç gruba ayrıldı. Gruplardan birisi kontrol grubu olarak belirlendi ve cerrahi işlem yapılmadı. Diğer iki gruptan birisine sağ siyatik sinirde 10 mm defekt oluşturularak normal yönde sinir otogrefti uygulanırken diğer gruba ise reverse yönde sinir otogrefti uygulandı. Bütün ratlar 12 haftalık takip sonrasında fonksiyonel testlere tabi tutuldu. Sakrifikasyon sonrası sinirler histolojik olarak incelendi. İtme kuvveti açısından kontrol grubu diğer iki gruptan üstün gelirken normal yönde ve reverse yönde greftleme yapılan gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Pinprick testi skorları incelendiğinde normal yönde greftleme yapılan grubun reverse yönde greftleme yapılan gruba kıyasla üstünlük sağladığı görüldü. Sıcak zemin testi bulguları ve gastroknemius ağırlık oranları kontrol grubu dışındaki iki grup arasında karşılaştırıldığında anlamlı fark olmadığı gözlendi. Histolojik değerlendirmeler sonucunda normal yönde greftlenen grupta distalde oluşan sinir hasar miktarının reverse yönde greftlenen gruba göre daha az olduğu yani daha fazla iyileşme olduğu izlendi. Akson sayısı değişim indeksi ve myelin kılıf kalınlığı değişim indeksi açısından kontrol grubu dışındaki iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi. Bu sonuçlara göre greftin fizyolojik yönelimi göz önüne alındığında normal yönde greftleme yapılmasının daha iyi fonksiyonel ve histolojik sonuçları olduğu düşünülmüştür. Bu bulgular hem klinik olarak benzer boyuttaki insan sinirlerinin greftlenmesinde hem de daha sonra yapılacak deneysel çalışmalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries are among the most common clinical presentations. Defects at the injury site may prevent end-to-end repair. In such cases, the gold standard method to ensure the continuity of the nerve is repairing the nerve using autograft. However, it has not been fully clarified which the graft direction should be when applying the nerve autograft. This study was planned in order to examine this situation in detail and to contribute to the literature. A total of 30 Wistar Albino rats were randomly divided into three groups. One of the groups was determined as the control group and no surgical procedure was performed. While a 10 mm defect was created in the right sciatic nerve to one of the other two groups, nerve autograft was applied in the normal direction, while nerve autograft was applied in the reverse direction to the other group. All rats were subjected to functional tests after 12 weeks of follow-up. After sacrification, the nerves were examined histologically. While the control group was superior to the other two groups in terms of thrust force, there was no significant difference between the normal and reverse grafting groups. When the Pinprick test scores were examined, it was seen that the group with normal grafting was superior to the group with reverse grafting. When the warm floor test findings and gastrocnemius weight ratios were compared between the two groups except the control group, no significant difference was observed. As a result of histological evaluations, it was observed that the amount of nerve damage in the distal grafted group was less than the reverse grafted group, that is, there was more healing. There was no significant difference between the two groups except the control group in terms of axon number change index and myelin sheath thickness change index. According to these results, considering the physiological orientation of the graft, it was thought that grafting in the normal direction had better functional and histological results. These findings will guide both clinically similar sized human nerve grafting and further experimental studies.