Simülasyon ve fantazmagori kavramlarının postmodern mimari bağlamında çağdaş sanattaki yerinin incelenmesi
An examination of the place of simulation and fantasmagoria in contemporary art in the context of postmodern architecture
  1. Tez No: 801576
  2. Yazar: NAZAN ÖZARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1960' lı yıllarda başlayan teknolojik gelişmeler toplumsal ve kültürel olmak üzere birçok değişime neden olmuştur. Bu değişimlerin etkileri kent manzaralarına yansımaktadır. Değişen mimari yapılar, sadece fiziksel olarak kent yapısını etkilememekte, aynı zamanda sanatta da birtakım değişimlere neden olmaktadır. Postmodern mimari ile birbirinin birer kopyası haline gelen yapılar tekinsiz birer nesneye/mekâna dönüşmektedir. Birbirine benzeyen ve giderek kaotik hale gelen kentler kültürel kimliklerini kaybederek, bireyde hep aynı yerde olduğu hissini uyandırmaktadır. Dolayısıyla bireysel ve toplumsal hafızayı da etkilediği görülmektedir. Aynı zamanda metal ve beton yığınları içerisinde doğaya hüküm süren insanlığın giderek bireyselleştiği gözlenmiştir. Bu bağlamda çalışma, Jean Baudrillard'nın Simülasyon ve Walter Benjamin'in Fantazmagori kavramları çerçevesiyle ele alınacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, Simülasyon, Fantazmagori, Flaneur ve Soylulaştırma gibi konuya ilişkin kavramlar, ele alınan örnekler üzerinden tartışılmıştır. İkinci bölümde, Modernizm ve Postmodernizm kavramları açıklanmış, adı geçen dönemlerin mimari ve görsel sanatlar üzerinden tarihçelerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, yazar tarafından üretilen sanatsal çalışmalar ve konu bağlamında üretilen çağdaş sanat eserleri, bir ve ikinci bölümde ele alınan konular ile kent ve hafıza mefhumları bağlamında yapıt analizine tabi tutulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments that started in the 1960s have led to many social and cultural changes. The effects of these changes are reflected in the urban landscapes. Changing architectural structures not only affects the city structure physically but also causes some changes in art. The buildings, which have become copies of each other with postmodern architecture, turn into uncanny objects/spaces. Cities that are similar to each other and become increasingly chaotic lose their cultural identities, making the individual feel that they are always in the same place. Therefore, it is seen that it also affects individual and social memory. At the same time, it has been observed that humanity, which reigns over nature in metal and concrete piles, is increasingly individualized. In this context, the study will be discussed within the framework of Jean Baudrillard's Simulation and Walter Benjamin's Fantasmagoria concepts. In the first part of the study, concepts such as Simulation, Phantasmagoria, Flaneur, and Gentrification will be discussed through the examples discussed. In the second part, the concepts of Modernism and Postmodernism will be explained, and the histories of the mentioned periods through architecture and visual arts will be mentioned. In the third part, the artistic works produced by the author and the contemporary works of art produced in the context of the subject will be analyzed and discussed in the context of the subjects discussed in the first and second parts, as well as the concepts of city and memory.