Bıldırcınlarda akrabalı yetiştirmenin verim özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 80161
  2. Yazar: EMİNE İLHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
66 ÖZET Bıldırcınlarda Akrabalı yetişmenin Verim Özellikleri Üzerine Etkileri Bu araştırma ticari amaçla kullanılacak yüksek verimli hibrit bıldırcınlar elde etmek için akraba hatlar oluşturma olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla üç generasyon akrabalı yetiştirmenin verim özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneme modelinin oluşturulduğu ve henüz akrabalı yetiştirmenin olmadığı başlangıç generasyonunda döllülük deneme grubunda % 83.2 bulunurken, kontrol grubunda % 84.0 olarak bulunmuştur. Bu generasyondaki çıkım gücü deneme grubunda % 81.9 ve kontrol grubunda % 80.6 dır. Kuluçka randımanı ise deneme grubunda % 68.1 ve kontrol grubunda % 67.7 olarak belirlenmiştir. Tam kardeş birleştirmelerinin yapıldığı akrabalı yetiştirmenin birinci generasyonunda (Akrabalı yetişme derecesi % 25) tüm dölverimi özellikleri kanyakınlığı nedeniyle önemli oranda gerilemiştir. Bu generasyondaki döllülük deneme grubunda % 51.8 ve kontrol grubunda % 79.5, çıkım gücü deneme grubunda % 60.9 ve kontrol grubunda % 67.0, kuluçka randımanı ise deneme grubunda % 31.5, kontrol grubunda % 53.3 olarak bulunmuştur. Tam kardeş çocuklarının birleştirildiği ikinci generasyonda (Akrabalı yetişme derecesi % 26,55) dölverimi özellikleri akrabalı yetiştirme hızının azalması nedeniyle toparlanmaya başlamıştır. Birinci generasyonla kıyaslandığında bir iyileşme görülmektedir. Bu generasyonda elde edilen değerler sırasıyla deneme ve kontrol grubunda döllülük için % 72.4, % 75.9, çıkım gücü için % 57.5, % 66.5 ve kuluçka randımanı için % 41.6 ve % 50.4 dır.67 Akrabalı yetiştirmenin üçüncü, generasyonunda ( Akraba 1 1 yetişme derecesi % 27,30) akrabalı yetiştirme hızının azalması nedeniyle dölverimi özelliklerindeki iyileşme devam etmiş, fakat ilk baştaki temel sürünün değerlerine ulaşamamıştır. Bu generasyonda elde edilen verilere göre döllülük deneme grubunda % 72.2 iken, kontrol grubunda % 74.2 dir. Çıkım gücü deneme grubunda % 55.7 iken, kontrol grubunda % 66.3 tür. Kuluçka randımanı deneme grubunda % 40.2 ve kontrol grubunda % 49.2 olarak belirlenmiştir. Üçüncü generasyona kadar dölverimindeki azalmaya bağlı olarak her generasyonda birkaç aile deneme dışı kalmış ve en son generasyonda elde ancak 11 aile kalmıştır. Bu generasyonda eldeki ailelerden yavru alınarak bu yavrularda yaşama gücü, canlı ağırlık, ilk yumurtlama yaşı, yumurta verimi ve yumurta ağırlıkları gibi verim özellikleri incelenmiştir. Akrabalı yetiştirme sonucunda yaşama gücünde ilk iki haftada önemli düzeyde, sonraki haftalarda ise önemli olmayan bir azalma gözlenmiştir. İlk haftada yaşama gücü deneme grubunda % 84.1 kontrol grubunda % 96.8 iken yedinci haftada aynı sırayla % 64.7 ve 73.0 olarak tespit edilmiştir. Canlı ağırlıkta ise ilk gün ağırlığı hariç tüm tartım günlerinde deneme grubundaki hayvanlar daha ağır gelmişlerdir. 43. gün canlı ağırlığı deneme grubunda 146.8 g iken kontrol grubunda 144.4 g olarak bulunmuştur. ilk yumurtalama yaşı deneme grubunda ortalama 51.5 gün, kontrol grubunda ortalama 54.6 gün olarak tespit edilmiştir. Deneme grubundaki bıldırcınlar 3 gün daha erken yumurta vermeye başlamışlardır. Buna mukabil yumurta ağırlığı ve yumurta verimi azalmıştır. 45 günlük yumurta kayıtlarına göre deneme grubunda yumurta verimi ortalama 36.3 adet, kontrol grubunda ise 40.5 adet olarak bulunmuştur.68 Yumurta ağırlıkları ise 1., 15., 30. ve 45 nci gün tadımlarının tümünde deneme grubunda kontrol grubuna göre daha düşük çıkmıştır. Sonuç olarak; bıldırcınlarda özellikle dölverimindeki ciddi olumsuz etkileri nedeniyle akrabalı yetiştirme hızının yavaş ve kademeli olarak artması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler : Bıldırcın, akrabalı yetiştirme, verim özellikleri.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Effects of inbreeding on Some Production Traits of Quail. This study was carried aut to investigate of possibilities of establishing inbred lines in quail, in order to produce high productive hybrids. The effects of inbreeding on reproduction was investigated for 3 generation. It was also investigated to some productive traits in third inbred generation. In the initial generation that the experimental models were formed and inbreeding has not been started, at the experimental group 83,2% and at the control group 84,0% fertility was established. Hatchability in this generation was 81,9 % at the experimental group and 80,6 % at the control group. Hatching yield is determined 68.1 % in the experimental group and 67,7 % in the control group. In the first inbred generation that was made by full-sib matings (inbreeding coefficient was 25 %), all reproduction features were significantly reduced due to the inbreeding. In this generation, fertility was 51,8 % in the experimental group and 79,5 % in the control group, hatchability was 60,9 % in the experimental group and 67,0 % in the control group, hatching yield was 31,5 % in the experimental group and 53,3 % in the control group. In the second inbred generation that was made mating among the same family's members (inbreeding coefficient was 26,55 %) due to reducing the degree of inbreeding, reproduction characters got higher. When compared with the second generation an improvements was seen. In this generation, the obtained data are respectively, fertility was 72,4 % in the experimental group and 75,9% in the control group, hatchability was 57,5 % and 66,5 % and hatching yield was 41,6 % and 50,0 %. In the third inbred generation that is the last stage of this study (inbreeding coefficient was 27,30 %) the improvement in reproduction70 features went on due to reduction in the degree of inbreeding, but the data of the first foundation stock wouldn't have been achieved. According to the findings of this generation fertility in the experimental group was 72,2 %, and 74,2 % in the control group. Hatchability in the experimental group was 55,7 % and 66,3 % in the control group. Hatching yield determined in the experimental group was 40,2 % and in the control group was 49,2 %. Till the last generation, a few families were taken out of the experiment in every generation due to the reduction in reproduction features and only 1 1 families were kept in the last generation. In this generation having been taken offspring from these families such production features as viability, body weight, age at first egg, egg production and egg weight were investigated in these offspring. As a result of inbreeding, a reduction of viability has been observed at an important level in the first two weeks and a small reduction in the later weeks. While viability in the experimental group was 84,1 % and 96,8 % in the control group, in the 7th week it was respectively 64,7 %, 73,0%. The quails were havier in the experimental group in every weighing days except the first day weight in the body weight. In the 43rd day body weight was 146,8 g. in the experimental group and 144,4 g. in the control group. According to 45 days of egg registration, egg production in the experimental group was approximately 36,3 and 40,5 in the control group. Their egg weight were lower in the experimental group than in the control group in all weight at the 1st, 15 *, 30 th and 45 th days. As a result, the rate of inbreeding should be increase slowly and gradually in quails, because of serious negative effects in reproduction. Key words : Qual, inbreeding, production features.