Birleşmiş Milletler insan hakları koruma mekanizmaları çerçevesinde kadın haklarının korunması
United Nations human rights mechanism and protection of women's rights
  1. Tez No: 801604
  2. Yazar: ZEYNEP ZEHRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET TÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsan Hakları her ne kadar 1900'lü yılların başından bu yana gündemde olan ve incelenen bir konu olsa da kadın haklarının özellikle evrensel düzeyde korunması nispeten yeni bir olgudur. Kadın haklarının çoğunlukla“insan hakları”içerisinde yer aldığı varsayılmış ve kadınların yalnızca cinsiyetleri nedeniyle uğradıkları hak ihlalleri uzun yıllar boyunca görmezden gelinmiştir. Bu sebeple gelişimi geç kalmış bu spesifik haklar kümesinin tanınmasının ve korunması yönündeki çalışmaların ulusüstü düzeyde geçirdiği evreleri bilmek günümüzde gelinen noktayı görmek açısından önemlidir. Bu çalışmada öncelikle tarihsel çerçeve ortaya konmuş, daha sonra Birleşmiş Milletler bünyesinde kadın hakları özelinde yapılan çalışmalar incelenmiş ve karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca kadın haklarının uluslararası düzlemde korunması ve bu noktada karşılaşılan problemlerle ilgili somut verilere ulaşmak ve efektif bir uluslararası koruma mekanizmasının mevcut olup olmadığını incelemek ve böyle bir mekanizma mevcut ise bunun bireylere ulaşma konusunda ne derece etkili olduğu gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Human Rights has been on the agenda of the international discourse and studied since the early 1900s, protection of women's rights, especially at a universal level, is a relatively new phenomenon. For years it has been assumed that women's rights are included in“human rights”and no specific attention has been given to the violations women experience because of their gender and women's rights have been ignored for many years in this context. Hence, it is important to know the efforts for the recognition and protection of this specific set of rights on a supranational level is important in order to see the point reached today. After the historical framework is presented and analyzed, the endevaours on women's rights have beeen examined and the problems women's rights specifically encountered have been discussed. In the study, concrete data regarding the protection of women's rights at the international level and the problems encountered in this regard were sought, and an examination was made on whether an effective international protection mechanism exists and, in the case such a mechanism exists, its effectiveness in reaching individuals has also been discussed.