Her2 pozitif metastatik mide kanseri hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of patients with her2 positive metastatic gastric cancer
- Tez No: 801605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DELİGÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mide kanseri Türkiye'de ve dünyada önemli bir mortalite nedenidir. Prognozunda etkili olduğu bilinen faktörler, hastalığının seyrinin tahmininde, tedavi modalitelerinin seçiminde kullanılmaktadır. Çalışmamızda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'na 2010-2023 yılları arasında başvurmuş, HER2-pozitif metastatik mide kanseri tanısı almış 26 hastanın klinik, histopatolojik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızdaki 26 hastanın 7'si kadın (%26,9), 19'u erkekti (%73,1). Progresyonsuz sağ kalım süresinin (PFS) medyan değeri 9,40 ay, medyan genel sağ kalım süresi (OS) 13,36 ay bulundu. Demografik faktörlerin PFS ve OS ile ilişkisi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı. Histopatolojik özelliklerin PFS ile ilişkisi araştırıldığında ise PFS ile kemik metastazı arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,007). Kemik metastazı olanların progresyon görülme sürelerinin kemik metastazı olmayanlara göre daha düşük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is a significant cause of mortality in Turkey and around the world. Factors known to be effective in its prognosis are used to predict the course of the disease and to choose treatment modalities. In our study, clinical, histopathological, and laboratory data of 26 patients who were admitted to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology between 2010-2023 and diagnosed with HER2-positive metastatic gastric cancer were analyzed retrospectively. Of the 26 patients in our study, 7 (26.9%) were female, and 19 (73.1%) were male. The median value of progression-free survival (PFS) was 9.40 months, and the median overall survival (OS) was 13.36 months. As a result of examining the relationship of demographic factors with PFS and OS, no statistically significant relationship was found. When the relation of histopathological features with PFS was investigated, a significant relationship was found between PFS and bone metastasis (p=0,007). The progression time of those with bone metastases is lower than those without bone metastases.