Kayıt dışı istihdamın işçi ve işveren açısından değerlendirilmesi - Sosyal güvenlik gelirleri üzerindeki etkisi
Evaluation of informal employment by employers and employers - Its effect on social security income
  1. Tez No: 801603
  2. Yazar: NİSA NUR IŞIK YABALAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kayıt dışı istihdam, çalışanların ve işverenlerin yasalara uymadan çalıştığı ve çalışmaları kayıt altına alınmadığı bir çalışma şeklidir. Bu durumun işçi ve işveren açısından bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Sosyal güvenlik sistemi işçi ve işverenleri sosyal risklere karşı koruma altına almıştır. Ancak sosyal güvence kapsamında olmayan bireyler yasal haklarını elde edemezler. Kayıt dışı istihdam, işverenlerin sosyal güvenlik primleri ödemeden çalışanları istihdam etmesini içerir. Bu durumda, sosyal güvenlik kurumlarından gelen prim ödemeleri azalır. Dolayısıyla, kayıt dışı istihdamın artması sosyal güvenlik gelirlerinin azalmasına neden olabilir. Bu da sosyal güvenlik sistemlerinin mali sürdürülebilirliği üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Informal employment is a form of work in which employees and employers work without complying with the law and their work is not registered. This situation has some advantages and disadvantages for the employee and employer. The social security system has protected workers and employers against social risks. However, individuals who are not covered by social security cannot obtain their legal rights. Informal employment involves employers employing workers without paying social security contributions. In this case, premium payments from social security institutions are reduced. Therefore, the increase in unregistered employment may cause a decrease in social security incomes. This can have negative effects on the financial sustainability of social security systems.