Matematik öğretmenlerinin program okuryazarlıkları ile öğretim programı uyarlama örüntüleri arasındaki ilişki
The correlation between the curriculum literacy of mathematics teachers and the patterns of adaptation of the curriculum
  1. Tez No: 801616
  2. Yazar: SELİM AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNGA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, matematik öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri ile öğretim programlarını uyarlama örüntüleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise Kütahya ili merkezinde görev yapan 274 matematik öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Aslan'ın (2018) geliştirdiği“Program Okuryazarlık Ölçeği”ile Nalbantoğlu'nun (2021) geliştirdiği“Öğretim Programlarını Uyarlama Örüntüleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada matematik öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeylerini ve program uyarlama örüntülerini kullanma düzeylerini belirlemek amacıyla t testi, Man Whitney-U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis-H testi ve Bonferronive Tukey testi kullanılmıştır. Matematik öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri ile öğretim programını uyarlama örüntülerini kullanma düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ise Pearson korelasyon katsayısı ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre matematik öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeylerinin cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan okul türü, görev yapılan okul kademesi ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Ancak program okuryazarlık düzeyinin planlama alt boyutundan elde edilen puanların görev yapılan okul kademesine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Matematik öğretmenlerinin öğretim programını uyarlama örüntülerini kullanma düzeyleri görev yapılan okul türüne göre anlamlı farklılık gösterirken, diğer demografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Uyarlama kapsamında yer alan genişletme ve atlama örüntülerinin cinsiyete göre, genişletme örüntülerinin ise mesleki deneyim ve okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Matematik öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri ile öğretim programını uyarlama örüntülerini kullanma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, program okuryazarlık düzeyleri ile genişletme ve atlamalara yönelik uyarlamalar arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Program Okuryazarlık Planlama alt boyutu ile Program Uyarlama Örüntüleri Genişletme ve Atlama alt boyutları arasında da anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the correlation between the curriculum literacy levels of mathematics teachers and the patterns of adapting the curriculum. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the study consisted of 274 mathematics teachers working in Kütahya and its center. Personal Information Form,“Program Literacy Scale”developed by Aslan (2018) and“Patterns for Adapting Curriculum”developed by Nalbantoğlu (2021) were used as data collection tools in the research. In the study, t-test, Man Whitney-U test, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis-H test and Bonferronive Tukey test were used to determine the level of mathematics teachers' curriculum literacy and use of curriculum adaptation patterns. Pearson correlation coefficient and Spearman correlation coefficient were used to determine the correlation between mathematics teachers' curriculum literacy levels and their use of curriculum adaptation patterns. According to the findings obtained from the research, no significant difference was determined in terms of the variables of the mathematics teachers' program literacy levels in terms of gender, professional seniority, type of school graduated, school level and school type. However, it was determined that the scores obtained from the planning sub-dimension of the program literacy level differed significantly according to the school level. While the level of mathematics teachers' use of curriculum adaptation patterns differs significantly according to the type of school they work at, it does not show a significant difference in terms of other demographic characteristics. It was concluded that the expansion and skipping patterns within the scope of adaptation differed significantly according to gender, and the widening patterns differed significantly according to the variables of professional experience and school level. It was determined that there was no significant correlation between mathematics teachers' curriculum literacy levels and their use of curriculum adaptation patterns, and there was a significant correlation between curriculum literacy levels and adaptations for expansion and skipping. In addition, it was concluded that there is a significant correlation between the Program Literacy Planning sub-dimension and the Program Adaptation Patterns Expansion and Skipping sub-dimensions.