Kimya öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlıkları ve ölçme değerlendirmeye ilişkin tutumları
Assessment and evaluation literacy and attitudes of chemistry teachers and prospective teachers to assessment and evaluationmaster's thesis
  1. Tez No: 753220
  2. Yazar: BELMA ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı kimya öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlıklarını ve tutumlarını tespit etmektir. Öğretim programlarının etkililiği değerlendirme yöntemleri ile tayin edilebilir. Bu süreci en iyi yöneteceklerden biri de öğretmenlerdir. Bu hususta öğretmenlerimizin ölçme değerlendirme okuryazarı bireyler olmaları gerekmektedir. Bu amaçla araştırmanın örneklemini 119 kimya öğretmeni ve 56 kimya öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen ve öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerini tespit etmek amacıyla Mertler ve Campbell (2005) tarafından geliştirilmiş, Bütüner vd. (2010) tarafından Türkçeye uyarlanmış“Ölçme ve Değerlendirme Okuryazarlığı Envanteri”, ölçme değerlendirmeye ilişkin tutumlarını tespiti amacıyla ise Gül (2011) tarafından geliştirilen“Ölçme Değerlendirmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Kimya öğretmenlerinde ölçme değerlendirme okuryazarlıkları ve tutumları cinsiyet, hizmet yılı, çalıştıkları okul türü, okulun niteliği ve hizmet içi eğitim alıp almama durumlarına göre, kimya öğretmen adaylarında ise cinsiyet değişkeni açısından incelenmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı ile betimsel istatistik yöntemleri, T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda hem öğretmenlerin hem de öğretmen adaylarının ölçme değerlendirme okuryazarlıklarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Ölçme değerlendirme okuryazarlıkları ile tutum arasındaki ilişki incelendiğinde ise öğretmenler için anlamlı bir ilişki bulunmazken öğretmen adaylarında düşük düzeyde, anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Cinsiyet açısından sonuçlar incelendiğinde ise öğretmenler için kadın öğretmenler lehine anlamlı bir fark varken, öğretmen adaylarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Kimya öğretmenlerinin ölçme değerlendirme okuryazarlıkları hizmet yılı ve çalıştıkları okul türü değişkeni açısından incelendiğinde; hizmet yılı 15-20 yıl aralığında olan öğretmenler lehine anlamlı bir fark gözlenirken, okul türü için ise fen lisesinde çalışan öğretmenlerin ölçme değerlendirme okuryazarlıkları anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Öğretmenlerin ölçme değerlendirme okuryazarlıkları çalıştıkları okulun niteliği ve hizmet içi eğitim alıp/almama durumlarına göre anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the measurement and evaluation literacy and attitudes of chemistry teachers and prospective chemistry teachers. The effectiveness of educational programs can be determined by evaluation methods. One of the best ways to manage this process is teachers. In this regard, our teachers should be measurement and evaluation literate individuals. For this purpose, 119 chemistry teachers and 56 prospective chemistry teachers constitute the sample of the study. In order to determine the measurement and evaluation literacy levels of our teachers and prospective teachers, the“Measurement and Evaluation Literacy Inventory”which was developed by Mertler and Campbell (2005), and adapted into Turkish by Butuner et al. (2010), and the“Assessment and Evaluation Attitude Scale”developed by Gul (2011) were used to determine the attitudes of the students regarding the measurement and evaluation. Chemistry teacher assessment literacy and attitudes to gender, years of service, work, school type, school and the nature of in-service training to receive according to the situation, chemistry teachers relational scanning model has been investigated in terms of gender variable. In the analysis of the data, descriptive statistical methods, T-Test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson Correlation test were used with SPSS package program. As a result of the analysis of the data, it was found that the literacy of both teachers and pre-service teachers is low. When the relationship between measurement and evaluation literacy and attitudes was examined, there was no significant relationship for teachers, while a low level, significant and positive relationship was found in prospective teachers. When the results were examined in terms of gender, there was a significant difference in favor of female teachers for teachers, while there was no significant difference in prospective teachers. When the measurement and evaluation literacy of chemistry teachers is examined in terms of the variable of the year of service and the type of school they work in; a significant difference was observed in favor of teachers who had teaching profession experience in the range of 15-20 years, while for the type of school, the literacy of measurement and evaluation of teachers working in a science high school differs significantly. The measurement and evaluation literacy of teachers does not constitute a significant difference according to the nature of the school where they work and whether they receive in-service education or not.