Lise öğrencilerinin dinledikleri Türkçe pop şarkıların dil gelişimine etkisi
The effect of the English pop music songs heard by high school students on vocabulary
  1. Tez No: 801649
  2. Yazar: MESUT ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞCE KAYNAK AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanlar duygularını, düşüncelerini, isteklerini, ihtiyaçlarını, vs. dil ile anlatırlar. Çocuklar da doğuştan dil öğrenme yeteneği ile dünyaya gelirler. Çocuklarda dil öğrenimi dereceli olarak gerçekleşir. Ağlama ve anlamsız seslerle başlayan süreç daha sonra büyüme gerçekleştikçe hecelere, kelimelere ve cümlelere dönüşmeye başlarlar. Dil gelişimi; kalıtım, çevre, zekâ, cinsiyet, sağlık, sosyoekonomik düzey, okulöncesi eğitimi, kardeş sayısı, doğum sırası, aile, televizyon, kitaplar gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu faktörlerden birinin de çocukları dinledikleri şarkılar olduğu söylenebilir. Bu şarkıların cümle kurulumunda kullanılan kelimelerin hatalı olması ya da anlamsız olması gibi durumların çocukların dil gelişimine olumsuz etki edebileceği düşünülmektedir. Buna göre, çocukların kelime dağarcığı, gelişimine göre beklenenden daha az olabilir. Araştırma, çocukların günlük hayatlarında dinledikleri şarkıların sözlerinin dil gelişimlerine ve kelime dağarcıklarına olan etkisi üzerine hazırlanmıştır. Yapılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Kaynak tarama modeli, betimsel araştırma modellerinden nitel bir çalışmadır. Veriler anket yoluyla, öğrencilerin en çok dinledikleri Türkçe pop müzik eserlerinin toplanarak, bu müzik eserlerinde geçen kelimelerin çözümlenmesi durumu ile ilgili görüşlere ilişkin tablolara dönüştürülerek durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Tüm verileri ele aldığımızda öğrencilerin sosyal çevre durumumun, cinsiyetinin ve sınıf düzeylerinin kelime dağarcığına kısmen katkısı olsa da belirgin etki etmediği görülmüş, ayrıca elde edilen verilere göre dinlenilen Türkçe pop şarkılardaki argo kelimelerin, öğrencilerin dağarcığına olumsuz etkisinin olabileceği, müzikle ilgilenen ailelerin de çocuklarının dinledikleri şarkıların seçiminde daha bilinçli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With people, packages, friendships, etc. communications with. Children also come with language learning. Language will be graded in children. With crying and sounds, they begin to turn into syllables as the growth takes place. tongue; It is affected by many factors such as heredity, environment, expenditure, health, socio-economic level, preschool education, number of siblings, region, family, television and books. They can also listen to their songs from these young people. It is used in the montage of songs. Accordingly, the vocabulary may be less than expected from the seer. The research has been prepared for the language development and vocabulary of the lyrics of the songs in their lives. In the study to be done, scanning model, one of the qualitative research methods, was used. The literature review model is a qualitative study from descriptive research models. Since the study will present numerical data, it will also show quantitative features. The data were obtained by collecting the Turkish pop music works that students listen to the most, and analyzing the words in these musical works. When we consider all the data, it was seen that the social environment, gender and class level of the students had a partial contribution on their vocabulary, but did not have a significant effect. Moreover, according to the data obtained, the slang words in the Turkish pop songs listened to may have a negative effect on the students' vocabulary, and it's thought that families interested in music will be more conscious in choosing the songs their children listen to. consciously.