Aşamalandırılmış yazma eğitiminin öğrencilerin yazma becerisine etkisi
The effect of staged writing education on students' writing skills
- Tez No: 801661
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 580
Özet
Bu araştırmada, aşamalandırılmış yazma eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin yazma becerisine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara'nın Keçiören ilçesinde bir devlet okulunda 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının Güz Yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu bir deney ve bir kontrol olmak üzere 70 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerini desteklemek amacıyla gözlem ve görüşme yapılmıştır. Araştırma, 1 hafta hazırlık çalışması ve 11 hafta uygulama olmak üzere toplam 12 hafta sürmüştür. Bu sürede deney grubuna aşamalandırılmış yazma eğitimi uygulanırken kontrol grubuna Türkçe Dersi Öğretim Programı'na (Millî Eğitim Bakanlığı [MEB], 2019) dayalı öğretim yapılmıştır. Çalışmada ön ve son test formlarında öğrencilerden bir cümle, bir açıklama paragrafı ve bir de bilgilendirici metin yazmaları istenmiştir. Veri toplama aracı olarak ön test-son test formu; cümle, açıklama paragrafı ve bilgilendirici metin dereceli puanlama anahtarları; bağdaşıklık araçları kontrol listesi; gözlem defteri; yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada dereceli puanlama anahtarlarından elde edilen nicel verilerin analizinde tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Bağdaşıklık araçları kontrol listelerinden elde edilen nitel verilerle ise bu araçların kullanım miktarları ortaya konmuştur. Bağdaşıklık araçlarının, öğrencilerin yazmış oldukları cümle, açıklama paragrafı ve bilgilendirici metinlerinde kullanım sıklıkları tespit edilmiş ve her bir metin türünde, deney ve kontrol grubunda, ön ve son testte doğru ve yanlış kullanım miktarları verilmiştir. Görüşme yoluyla çalışmanın diğer nitel verileri elde edilmiştir ve bu verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Gözlem sonuçları ise diğer tüm verilerle ilişkilendirilerek çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular; cümle, açıklama paragrafı ve bilgilendirici metin yazma becerileri açısından deney grubu lehine anlamlı farkın olduğunu göstermiştir. Bağdaşıklık araçlarında özellikle yanlış kullanımların azalması noktasında deney grubu daha iyi gelişme göstermiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar; aşamalandırılmış yazma eğitiminin; öğrencilerin cümle, açıklama paragrafı ve bilgilendirici metin yazma becerilerini geliştirme; bağdaşıklık araçlarını doğru kullanım sıklıklarını artırma, yanlış kullanım sıklıklarını azaltma ve yazmaya yönelik olumlu tutum geliştirme konularında etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of staged writing education on 7th grade students' writing skills. The research was carried out in a public school in the Keçiören district of Ankara, in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The study group consisted of 70 students, one experiment and one control. In the study, a quasi-experimental design with pre-test-post-test control group was used. Observations and interviews were conducted to support the quantitative data of the study. The research lasted for a total of twelve weeks, including one week of preparatory work and eleven weeks of practice. During this period, staged writing training was applied to the experimental group, while the control group was taught based on the Turkish Language Curriculum (Millî Eğitim Bakanlığı [MEB], 2019). In the study, students were asked to write a sentence, an expository paragraph and an informative essay in the pre- and post-test forms. As data collection tools, pre-test and post-test form, sentence, expository paragraph, and informative essay rubrics, cohesive devices scale, observation book, and semi-structured interview form were used. In the study, one-way analysis of covariance (ANCOVA) was used in the analysis of quantitative data obtained from rubrics. With the quantitative data obtained from the cohesion devices scale, the amount of use of these devices was revealed. The frequency of use of cohesive devices in the sentences, expository paragraphs and informative essays written by the students was determined and the correct and incorrect usage amounts were identified in each type of text, in the pre-test and post-test for both the experimental and control groups. Other qualitative data of the study were obtained through interviews and the analysis of these data was made with descriptive analysis method. Observation findings were incorporated in the study by correlating with all other data. The findings of the research demonstrated that there was a significant difference in favour of the experimental group in terms of sentence, expository paragraph, and informative essay writing skills. The experimental group showed a better improvement, especially in terms of decreasing the misuse of the cohesive devices. The results obtained from this study showed that staged writing education was effective in improving students' ability to write sentences, expository paragraphs and informative essay, increasing the frequency of correct use of cohesive devices, reducing the frequency of misuse, and developing positive attitudes towards writing.