Habitatların kamu malları rejiminde korunması
Habitat conservation under public property regime
- Tez No: 801660
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA SUZAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Biyolojik çeşitlilik; canlıların, yaşam ortamlarının ve bu canlıların hem birbirleri hem de çevreleri ile girdikleri ilişkilerin çeşitliliğini ifade etmektedir. Biyolojik çeşitliliğin devamlılığı, insanların ve diğer canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz niteliktedir. Bu nedenle, biyolojik çeşitliliğin her bir unsurunun yok olma tehdidinden korunması gerekir. Biyolojik çeşitlilik unsurlarından olan yaşam ortamları, diğer bir ifadeyle habitatlar, hukuki düzenlemeler aracılığıyla korunması mümkün fiziksel alanlardır. Orman, mera, göl, deniz, akarsu, sulak alan gibi doğal ortamlar habitat örnekleridir. Sözü geçen doğal ortamlar genellikle kamu otoritelerinin elinde bulunur, herkesin yararlanmasına açıktır ve kişilerin mülkiyet hakkının konusunu oluşturmazlar. Bu bakımdan kamu malı olarak değerlendirilmeleri mümkündür. Bu çalışma, habitatların kamu malı niteliklerini ve kamu malları rejiminin bu ortamları nasıl koruduğunu incelemek üzere yapılmıştır. Çalışmada, korumanın yeterliliği üzerine değerlendirmeler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biological diversity refers to the diversity of living things, their living environment, and the relationships of these living things with both each other and their environment. The continuity of biological diversity is essential for the survival of humans and other living things. For this reason, each element of biological diversity must be protected from the threat of extinction. Living environments, in other words, habitats, which are among the elements of biological diversity, are physical areas that can be protected through legal regulations. Natural environments such as forests, pastures, lakes, seas, streams and wetlands are examples of habitats. The mentioned natural environments are generally in the possession of the public authorities, are open to everyone's use, and they do not constitute the subject of individuals' property rights. In this respect, it is possible to consider them as public property. This study has been conducted to examine the public property characteristics of habitats, and how the public property regime conserves these environments. Evaluations regarding the adequacy of this protection have been put forward.