Betonarme prefabrik sistemlerinmimari planlama sürecine etkisi:Gaziantep Organize Sanayi bölgesiBidari ofisleri
Effects of reinforced concrete prefabricated systemson the architectural planning process: Administrativeoffices in The Organized Industrial Zone of Gazi̇antep
- Tez No: 801680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMCAN APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İnsanlar varoluştan şu ana kadar hiç durmadan üretme eylemi içinde bulunmuşlardır. Üretimde Endüstri Devrimi neticesinde makineleşme, hızlı üretim, seri üretim ve kalite kavramlarının ortaya çıkması ve yapı ihtiyacının karşılanması için yeni yapı sistemi arayışına girilmesi ile yapı endüstrisinde prefabrikasyon yapım sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, endüstri yapılarında bulunan idari ofis bölümlerinin betonarme prefabrike yapım sistemi ile planlanmasında meydana gelen sorunların tespitinin yapılması, tasarımı kısıtlayan özelliklerin belirlenmesi ve elde edilen veriler üzerinden değerlendirme yapılarak çözüm önerisi sunulmasıdır. Tezin amacına ulaşmada kullanılan metedolojik yaklaşımın oluşturulmasında; idari ofis bölümünün yerleşim düzeni, mekansal planlama kararları ve yapım sisteminin üretim sistemi özellikleri ana başlıklar olarak belirlenmiş ve bu başlıklar üzerinden oluşturulan parametreler 4 yapı üzerinde incelenmiştir. Tez çalışmasının sonucunda; mimari tasarım ve yapı planlaması ile ilgili sistem kısıtları belirlenmiş, betonarme prefabrike yapım sistemi ile inşa edilen yapılarda büyüyebilirlik olanakları ortaya konulmuş, betonarme prefabrike yapım sistemi özelliklerinin, detaylarının, taşıma, depolama ve montaj kriterlerinin ortaya çıkardığı sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings have incessantly been engaged in the action of producing since existence until now. Prefabrication building systems have begun to be used due to the emergence of the concepts of mechanization, fast production, serial production and quality, and due to seeking for new construction systems to meet the demands for (new) buildings. This study aims to determine the problems with the planning of administrative office sections of industrial buildings by the prefabricated construction system, to find out the features that restrict design and to suggest solutions upon the evaluation of the provided data. As the methodological approach for the attainment of the purposes of the thesis; the layout of the administrative office section, spatial planning decisions, and the production system characteristics of the construction system were determined as the main headings and the parameters set through these headings are investigated on 4 buildings. As a result, the thesis has identified systemic limitations on architectural design and construction planning, set forth expandability opportunities in buildings constructed by prefabricated concrete building systems, determined the properties, details and problems caused by loadbearing, storage and assembling criteria of the prefabricated concrete building system and suggested solutions for these problems.