Kapadokya Bölgesi yerüstü kaya oyma yapılarının statik ve dinamik analizlerinin yapılması
Static and dynamic analysis of surface rock carving structures of Cappadocia
- Tez No: 801681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Kaya oyma yapılar ülkemizde en çok Kapadokya Bölgesi' nde bulunmaktadır. Kültürel anlamda turistik olarak büyük önem taşıyan bu yapılar 1970li yıllarda resmiyet kazanmış olup, tasarımı, tasarım ilke ve hesapları son yıllarda önem kazanmıştır. Günümüzde turizm faaliyetlerinin daha fazla artması amacıyla bu yapılar otel gibi konaklama yapılarına dönüştürülmektedir. İlerleyen yıllarda bu tarz yapıların ülkemizde daha fazla önem kazanacağı düşünüldüğünde, diğer yapılarda uygulanan mühendislik hesaplarında olduğu gibi bu yapıların da hesaplamaları ve esaslarının standartlaştırılması gereği doğacaktır. Ülkemiz genel çoğunluğu deprem kuşağı üzerinde olan bir coğrafyaya sahiptir. Bu sebepten ülkemizde yapılacak her yapının statik ve deprem analizleri yapının tasarımını, olası bir deprem sonrasında depremin şiddetini azaltacak yönde etkileyici olmalıdır. Bu çalışma kapsamında sonlu elemanlar analizi yöntemi ile çalışan statik hesap programı ile gerçek boyutlarda bir kaya oyma yapısının, doğal masif malzeme özellikleri dikkate alınarak statik analizi ve deprem analizinin yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rock carved structures are mostly found in the Cappadocia Region in our country. These structures, which are of great cultural importance as a tourist attraction, became official in the 1970s, and their design, design principles and calculations have gained importance in recent years. Today, these buildings are converted into accommodation structures such as hotels in order to increase tourism activities. Considering that such structures will gain more importance in our country in the coming years, it will be necessary to standardize the calculations and principles of these structures, as in the engineering calculations applied in other structures. Our country has a geography, the majority of which is on the seismic belt. For this reason, the static and earthquake analyzes of every building to be built in our country should be impressive in terms of reducing the intensity of the earthquake after a possible earthquake. Within the scope of this study, it is aimed to carry out static analysis and earthquake analysis of a real size rock carving structure, considering the natural solid material properties, with a static calculation program working with the finite element analysis method.