The relationship between teachers' stress levels and social-emotional competence levels in EFL context
İngilizce öğretmenlerinin stres düzeyleri ile sosyal duygusal yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 801712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin stres düzeylerini, sosyal-duygusal yeterlilik düzeylerini ve ikisi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın örneklemi Mersin ilinde bulunan devlet ve özel okullarda görev yapan 135 İngilizce Öğretmenidir. Sunulan veriler“Öğretmen Stres Envanteri”ve“Sosyal-Duygusal Yeterlilik Öğretmen Derecelendirme Ölçeği”nden elde edilmiştir. Ölçeklerin yanı sıra, katılımcıların demografik özelliklerinin stres düzeyleri ve SEC düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular; öğretmenlerin stres düzeylerinin“Hafif-Orta”aralığınd, SEC düzeylerinin ise“Orta-Yüksek”aralığında olduğunu ortaya koymuştur. Sonrasında yapılan korelasyon analizi sonucunda öğretmenlerin genel stres düzeyleri ile SEC düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte, alt faktörler arasında birçok anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerinin yararına, stresi azaltabilecek ve öğretmenlerin SEC seviyelerini artırabilecek kişilik özelliklerini keşfetmeye devam etmek çok önemlidir. Çalışmanın sonuçları, SEC ve SEL'nin değerini vurgularken çalışma koşullarına dikkat çekmeyi ve yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the teachers' stress levels, social-emotional competence levels, and relationships. The participants of this study were 135 English Language Teachers who work in state or private schools in Mersin. The presented data was acquired from the“Teacher Stress Inventory”and“The Social-Emotional Competence Teacher Rating Scale”. Besides the instruments, the demographic characteristics of the participants were gathered to analyse their effects on their stress levels and SEC levels. As the data was collected, it was analysed by using SPSS. The finding indicated that teachers' stress levels ranged between“Mild to Moderate”while SEC levels revealed that it was between“Moderate to High”. Following that, the correlation analysis revealed that there was no significant relationship between teachers' overall stress levels and SEC levels; however, regarding the sub-factors, there were several significant relationships. Consequently, for the benefit of both teachers and their students, it is crucial to continue exploring personality characteristics that may reduce stress and increase SEC levels of teachers. The study's conclusions are meant to draw attention to and reevaluate working conditions while also highlighting the value of SEC and SEL.