İshalli buzağılarda böbrek fonksiyon bozukluklarının incelenmesi ve sıvı sağaltım uygulamalarının etkinliği
Investigation of renal dysfunction in calves with diarrhoea and the effectivenes of an applied fluid therapy
  1. Tez No: 80175
  2. Yazar: BÜLENT ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
76 ÖZET Bu çalışmada yaşları 1-30 günlük değişik ırk ve cinsiyette 18 ishalli dehidre ve 10 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 28 buzağıda; kan RBC.MCV, Hct, WBC, Hb, pH, pC02l p02, HC03, Sat02l BE, serum ve idrarda üre, total protein, EKtki, idrar GGT aktivitesi ve elektrolitlerin FE değerleri saptanarak ishalin neden olduğu değişiklikler, böbrek fonksiyon bozuklukları ile iv. ve oral sıvı sağaltımının böbrek fonksiyonlarına etkisi incelendi. Bu amaçla ishalli buzağılardan sağaltım öncesi ve sağaltımın 24., 48., 72. ve 96. saatlerinde, sağlıklı kontrol buzağılarından ise sadece bir defaya mahsus olmak üzere kan ve idrar örnekleri alındı ve yukarıdaki parametrelerin analizleri ve hesaplamaları yapıldı. İshalli buzağıların kliniğe getirildiklerinde klinik ve laboratuvar bulguları dikkate alınarak iv %8.4'lük NaHC03 ve %0.9'luk NaCI solüsyonu, 24. saatten itibaren 96. saate kadar da oral sıvı sağaltımı uygulandı. Muayene ve değerlendirme protokollerine göre yapılan ilk klinik muayenede ishalden, 5 buzağının orta, 13 buzağının şiddetli derecede etkilendiği belirlendi. İshalli buzağılarda sağaltım öncesi venöz kan ortalama pH (p < 0,001), p02 (p < 0,05), HCO3" (p < 0,001), Sat02 (p < 0,001) ve baz durumu (p < 0,001) değerleri sağlıklı kontrol grubu hayvanlara göre önemli düzeylerde düşük bulundu ve bu durum şiddetli metabolik asidozis olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Investigation of Renal Dysfunction in Calves with Diarrhoea and The Effectiveness of an Applied Fluid Therapy In this study, a total of 28 diarrhoeic (n = 18) and healthy (n = 10) calves of ages varying between 1 and 30 days with different sexes and breed were used to examine the changes in relation to some variables in blood and urine indicating a renal dysfunction caused by diarrhoea, and the effects of intravenous and oral fluid therapy on these variables as well as renal dysfunction. For this purpose, the following variables such as RBC, MCV, Hct, WBC, Hb, pH, pC02l p02, HC03“, Sat02, BE, urea, total protein, endogen creatinin clearance (ECra ), Gamma-Glutamyltransferase (GGT) activity in blood and/or urine and fractional excretion (FE) of Na+, \C and CI”electrolytes have been determined. The blood and urine samples were obtained from calves with diarrhoe when they arrived to the clinic before therapy and then, with the starting of therapy, for every 24 hours until 96 hours (0*, 24*., 48*., 72th and 96th hours). But from healthy calves, the samples were obtained only once. When the diarrhoeic calves had been arrived to the clinic, primarily their clinical conditions and laboratory findings were evaluated and by using an examination scale, 5 calves were classified as middle diarrhoeic, and 13 calves as severe diarrhoeic. Then the therapy were started with the usage of solutions of 8,4% sodium bicarbonate and 0,9% sodium chloride intravenously for the first 24 hours which is then followed by Per os application of an electrolyte solution (Akvalit®) up to 96th hours of the therapy.