Kanser hastalarında cinsel fonksiyon ve cinsel memnuniyet: Yaşam kalitesine etkisi
Sexual function and sexual satisfaction in cancer patients: Effect on quality of life
  1. Tez No: 801766
  2. Yazar: EMİNE BUSE TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Literatürde kanser hastalarının cinsel fonksiyonlarının etkilendiği pek çok çalışmayla vurgulanmıştır. Ancak cinsel fonksiyon ve cinsel memnuniyetin etkilenme durumunu araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Ayrıca literatürde gerek cinsel fonksiyonların gerekse cinsel memnuniyetin yaşam kalitesine etkisinin incelendiği çalışmalara ihtiyaç olduğunun altı çizilmektedir. Bu nedenle bu araştırma kanser tedavisi gören hastalarda cinsel fonksiyonların ve cinsel memnuniyetin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte ve kesitsel desende yapılan çalışmanın örneklemini Ekim 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında 84 kişi olarak hesaplanmıştır. Veriler Anket Formu, kadınlar için Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFI) ve Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği (KCMÖ), erkekler için Uluslararası Erektil İşlev Formu (IIEF) ve Erkek Cinsel Memnuniyet Ölçeği (ECMÖ) ve katılım sağlayan tüm hastaların yaşam kalitesini ölçmek amacıyla kullanılan Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30-VERSION 3.0) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Çalışmaya katılan kadın hastaların KCFI puan ortalaması 35,56±19,04, erkek hastaların IIEF puan ortalaması 29,81±17,27 olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan kadın hastaların KCMÖ puan ortalaması 58,06±15,32, erkek hastaların ECMÖ puan ortalamaları 62,11±16,05 bulunmuştur. Yaşam kalitesini değerlendirmek için kullanılan EORTC QLQ-C30-VERSION 3.0 ölçeğinin sonucundaysa toplam puan ortalaması kadın hastalarda 72,13±9,84, erkek hastalarda 71,72±8,24'tir. Çalışmada kadın hastaların yaşam kalitesini etkileyen değişkenlerin kadının yaşadığı yer ve cinsel ilişki sıklığı olduğu, erkek hastalarda ise yaşam kalitesini etkileyen değişkenlerin çalışma durumu ve cinsel memnuniyet durumu olduğu saptandı. Çalışmada, kadın kanser hastalarında cinsel fonksiyon ve cinsel memnuniyetin yaşam kalitesi ile ilişkili olmadığı ancak erkek hastalarda cinsel memnuniyetin yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Recent studies, it has been emphasized by many studies that the sexual functions of cancer patients are affected. However, there are very few studies investigating the effect of sexual function and sexual satisfaction. In addition, it is underlined that there is a need for studies examining the effects of both sexual functions and sexual satisfaction on quality of life in the literature. Therefore, this study was conducted to evaluate sexual functions and sexual satisfaction in patients with cancer and to determine their effects on quality of life. The sample of the study, which was conducted in descriptive type and cross-sectional design, was calculated as 84 people between October 2022 and January 2023. The data consists of the Questionnaire Form, the Female Sexual Function Index (KCFI) and Female Sexual Satisfaction Scale (KCME) for women, the International Erectile Function Form (IIEF) and the Male Sexual Satisfaction Scale (ECME) for men, and the European Scale of Life that is used to measure the quality of life of all participating patients. It was collected by face-to-face interview method using the Cancer Research and Treatment Organization Quality of Life Scale (EORTC QLQ-C30-VERSION 3.0). The mean KCFI score of the female patients participating in the study was 35.56±19.04, and the mean IIEF score of the male patients was 29.81±17.27. The mean CSME score of the female patients participating in the study was 58.06±15.32, and the mean ECME score of the male patients was 62.11±16.05. As a result of the EORTC QLQ-C30-VERSION 3.0 scale used to evaluate the quality of life, the mean total score was 72.13±9.84 in female patients and 71.72±8.24 in male patients. In the study, it was determined that the variables affecting the quality of life of female patients were the place where the woman lived and the frequency of sexual intercourse, while the variables affecting the quality of life in male patients were employment status and sexual satisfaction. In the study, it was concluded that sexual function and sexual satisfaction were not associated with quality of life in female cancer patients, but sexual satisfaction was effective on quality of life in male patients.