Romatoid artrit hastalarında nöropatik ağrı sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of neuropathic pain frequency in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 801773
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARKUCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Romatoid Artrit Hastalarında Nöropatik Ağrı Sıklığının Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmanın amacı Romatoid Artritli hastalarda nöropatik ağrı sıklığını değerlendirmek ve nöropatik ağrının; hastalık aktivitesi, fonksiyonel kapasite, sabah tutukluğu, seropozitiflik, D vitamini düzeyi, biyolojik veya konvansiyonel DMARD kullanımıyla ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, 2010 ACR/EULAR RA klasifikasyon kriterlerine göre RA tanısı olan 80 hasta dahil edildi. LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) ve DN4 (Douleur Neuropathique 4) skalalarına göre nöropatik ağrı varlığı değerlendirildi. Nöropatik ağrısı olan ve olmayan grup arasında sosyodemografik özellikler, hastalık süresi ve aktivitesi, fonksiyonel kapasite, klinik ve laboratuvar verileri ve kullanılan medikal tedavi açısından kıyaslama yapıldı. Hastaların değerlendirilmesinde ağrı için, Vizüel Analog Skala (VAS); dizabilitede, Health Assessment Questionnaire Disability Index (HAQ DI); hastalık aktivitesi için, DAS-28 ESH (Disease Activity Score 28-Joint), DAS 28 CRP, SDAI (Simplified Disease Activity Index), CDAI (Clinical Disease Activity Index); hastalık hasarı için, Rheumatoid Arthritis Impact of Disease (RAID) kullanıldı. Fizik muayene ile hassas ve şiş eklem sayıları tespit edildi. Sabah tutukluğu süresi dakika olarak kaydedildi. Bulgular: Hastaların LANNS'a göre 36 (%45)'i, DN4'e göre 43 (%53,75)'inde nöropatik ağrı tespit edildi. Nöropatik ağrısı olan ve olmayan grupta sosyodemografik özellikler benzerdi. Nöropatik ağrısı olan hastaların hastalık süresi daha kısaydı. VAS ağrı, VAS yorgunluk, VAS doktor ve hasta global değerlendirmeleri, hassas, şiş eklem sayısı, HAQ DI ve RAID indeks skorları nöropatik ağrısı olan grupta daha yüksekti. DAS 28 ESH ve CDAI'ye göre aktif hastalığı olanlarda nöropatik ağrı sıklığı daha fazlaydı. Sabah tutukluğu süresi nöropatik ağrısı olanlarda daha uzundu. Steroid tedavisi alanlarda nöropatik ağrı sıklığı daha fazla iken biyolojik tedavi alanlarda daha azdı. csDMARD kullanımı, seropozitiflik, D vitamini, ESH ve CRP ile nöropatik ağrı arasında ilişki saptanmadı. Sonuç: Romatoid Artrit hastalarında inflamatuar ağrıya nöropatik komponent eşlik edebilir. Nöropatik ağrı, hastaların yorgunluk, ağrı skorları ve fonksiyonel durumunu etkiler ve yüksek hastalık aktivitesi algısı oluşturabilir. Hastaların optimal tedavi edilmesi için inflamatuar ağrı ile birlikte nöropatik ağrı da göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Neuropathic Pain Frequency in Rheumatoid Arthritis Patients Purpose: The aim of this study is to evaluate the frequency of neuropathic pain in patients with Rheumatoid Arthritis and to investigate the relationship of neuropathic pain with disease activity, functional capacity, morning stiffness, seropositivity, vitamin D level, biological or conventional DMARD use. Materials and Methods: Eighty patients with RA diagnosis according to 2010 ACR/EULAR RA classification criteria, who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, were included in this cross-sectional study. The presence of neuropathic pain was evaluated according to the LANSS (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Sign) and DN4 (Douleur Neuropathique 4) scales. A comparison was made between the group with and without neuropathic pain in terms of sociodemographic characteristics, disease duration and activity, functional capacity, clinical and laboratory data, and medical treatment used. Pain was evaluated on the Visual Analogue Scale (VAS); for disability, the Health Assessment Questionnaire Disability Index (HAQ DI); for disease activity, DAS-28 ESH (Disease Activity Score 28-Joint), DAS 28 CRP, SDAI (Simplified Disease Activity Index), CDAI (Clinical Disease Activity Index); for disease damage, Rheumatoid Arthritis Impact of Disease (RAID) was used. The number of tender and swollen joints was determined by physical examination. The duration of morning stiffness was recorded in minutes. Results: Neuropathic pain was detected in 36 (45%) patients according to LANNS and 43 (53.75%) patients according to DN4. Sociodemographic characteristics were similar in the group with and without neuropathic pain. Patients with neuropathic pain had a shorter disease duration. VAS pain, VAS fatigue, VAS physician and patient global assessments, tender, swollen joint count, HAQ DI and RAID index scores were higher in the neuropathic pain group. According to DAS 28 ESH and CDAI, the frequency of neuropathic pain was higher in patients with active disease. The duration of morning stiffness was longer in those with neuropathic pain. While the frequency of neuropathic pain was higher in those receiving steroid therapy, it was less in those receiving biological therapy. No correlation was found between csDMARD use, seropositivity, vitamin D, ESR and CRP, and neuropathic pain. Conclusion: Inflammatory pain may be accompanied by a neuropathic component in patients with rheumatoid arthritis. Neuropathic pain affects patients,fatigue, pain scores and functional status and may create a perception of high disease activity. Neuropathic pain should be considered along with inflammatory pain for optimal treatment of patients.