Farklı yöntemlerle üretilen protez kaide materyallerinin bazı fiziksel, mekanik ve antimikrobiyal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some physical, mechanical and antimicrobial properties of prosthetic denture base materials produced by different methods
  1. Tez No: 801779
  2. Yazar: DİDEM DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUĞUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; ısı ile polimerize olan polimetilmetakrilat (PMMA) kaide rezini, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) kazıma ve 3D yazıcı ile üretilen kaide rezinleri arasındaki transvers direnç, darbe direnci, su emilimi, yüzey pürüzlülüğü ve candida tutulumunu araştırmaktır. 3 farklı yöntemle hazırlanan (ısı ile polimerize olan, CAD/CAM kazıma ve 3D yazıcı) kaide materyalleri kullanıldı. Bu kaide materyallerinden toplam 150 örnek hazırlandı ve 3 gruba ayrıldı ( ısı ile polimerize olan, CAD/CAM kazıma, 3D yazıcı; n=50). Transvers direnç testi için 65x10x2,5 mm boyutlarında, darbe direnç testi 50x6x4 mm boyutlarında, su emilimi testi ve candida tutulumunun belirlenmesi için 10x10x2 mm boyutlarında ve yüzey pürüzlülük testi için çapı 20 mm kalınlığı 2 mm olan disk şeklinde örnekler hazırlandı. Transvers direnç, darbe direnç ve yüzey pürüzlülük test örnekleri, termal siklus cihazında en düşük 5°C en yüksek 55°C aralığında ortalama 60 saniye bekleme süresinde 5000 devire tabii tutuldu. Transvers direnç değerleri geleneksel bir test makinesinde üç nokta eğme testi ile, darbe direnci değerleri ise darbe test cihazı kullanılarak ölçüldü. Yüzey pürüzlülük ölçümü ise profilometre cihazı kullanılarak ölçüm değerleri elde edildi. Su emiliminde, kuruyan örnekler sıcaklığı 37°C olan su banyosu cihazında 1 gün, 1 hafta, 1 ay, 3 aylık zaman dilimlerinde bekletilerek su emilim değerleri ölçülerek kıyaslandı. Candida tutulumunda ise tüm örnekler C. Albicans biyofilmi içeren besi yerinde 37°C'de 24 saat boyunca bekletilip örneklere tutunan maya sayısı belirlendi. Çalışmamızdan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi kullanılırken, parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde ise Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi ( p=0,05). Çalışmanın sonucunda transvers dayanımları karşılaştırıldığında en yüksek dayanımı CAD/CAM kazıma grubunun gösterdiği, en düşük dayanımın ise 3D yazıcı grubu olduğu görüldü. Darbe dirençleri karşılaştırılan örneklerde ise en yüksek dayanım 3D yazıcı grubunda iken en düşük dayanımın konvansiyonel gruba ait olduğu görüldü. Yüzey pürüzlülüğü sonuçlarında hem termal siklus öncesi hem de termal siklus sonrası değerler karşılaştırıldığında CAD/CAM kazıma yönteminin en düşük pürüzlülük değerine sahip olduğu görüldü. Su emilimi miktarları karşılaştırılan örneklerden farklı zaman dilimleri içerisinde en çok su emilimi değeri gösteren grup 3D yazıcı grubu olduğu görüldü. Candida tutulumu incelediğinde mikrobiyal adezyonu en çok gösteren konvansiyonel grup olduğu belirlendi. Üstün mekanik, fiziksel ve antimikrobiyal özellikler gösteren CAD/CAM kazıma ile elde edilen kaide materyalinin rutin olarak kullanılan ısı ile polimerize olan PMMA'ya alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the transverse strength, impact strength, water sorption, surface roughness and candida adhesion between heat-cured polymethylmethacrylate (PMMA) base resin, computer aided design and computer aided manufacturing (CAD/CAM) milled and 3D printing. Denture base materials prepared by 3 different methods (heat polymerized, CAD/CAM milled and 3D printer) were used. A total of 150 samples were prepared from these base materials and divided into 3 groups (heat cured, CAD/CAM milled, 3D printer; n=50). Specimens with dimensions of 65x10x2.5 mm for transverse strength test, 50x6x4 mm dimensions for impact strength test, 10x10x2 mm dimensions for water sorption test and adhesion of candida, and for the surface roughness test disc-shaped specimens with a diameter of 20 mm and a thickness of 2 mm were prepared. The transverse resistance, impact resistance and surface roughness test samples were subjected to 5000 cycles in the thermal cycle device, with an average waiting time of 60 seconds between the lowest 5°C and the highest 55°C. Transverse resistance values were measured with a three-point bending test on a conventional testing machine, and impact resistance values were measured using an impact tester. Surface roughness measurement was obtained by using a profilometer device. In water sorption, the dried samples were kept in a water bath device at 37°C for 1 day, 1 week, 1 month and 3 months time periods, and water sorption values were measured and compared. In the case of Candida adhesion, all samples were kept in a medium containing C. albicans biofilm at 37°C for 24 hours and the number of yeasts attached to the samples was determined. Variance analysis and Tukey test are used to analyze the data, while non-parametric testing is used to determine the distribution of variables, such as Kruskal Wallis test and Mann Whitney test (p=0.05). As a result of the study, when the transverse strengths were compared, it was seen that the CAD/CAM milled group showed the highest strength, and the lowest strength was the 3D printer group. In the samples whose impact strength were compared, it was seen that the highest strength was in the 3D printer group, while the lowest strength was in the conventional group. When the surface roughness results were compared both before and after the thermal cycle, it was seen that the CAD/CAM milled method had the lowest roughness value. It was seen that the 3D printer group showed the highest water sorption value in different time periods from the samples whose water sorption amounts were compared. When Candida adhesion was examined, it was determined that it was the conventional group that showed the most microbial adhesion. The base material obtained with the CAD/CAM milled, which shows superior mechanical, physical and antimicrobial properties, can be an alternative to the routinely used heat-cured PMMA.