Sağlık çalışanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri ile ilişkisel ihtiyaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between secondary traumatic stress levels and relational needs of healthcare professionals
- Tez No: 801780
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri ile ilişkisel ihtiyaçlar doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada 2022 yılında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servis, psikiyatri servisi, ameliyathane, yoğun bakım, onkoloji servisinde çalışan hekim, intörn hekim ve hemşireler ile çalışılmıştır. Çalışmaya 01.03.2022-01.05.2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören 203 araştırma görevlisi hekim, 202 hemşire, 103 intörn hekim katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans dağılımı, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri, Mann Whitney U Testi ve Spearman Korelasyon Katsayısı Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ikincil travmatik stres düzeyi ile yaş, meslekte aktif geçirilen yıl, nöbet ertesi izin kullanma durumu, görev tanımı, eş çalışma durumu arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı; cinsiyet, çalışılan birim, terminal dönem hastalarla çalışma durumu, sağlık çalışanına uygulanan sözel ya da fiziksel şiddete şahit olma durumu, nöbet sayısı, gelir düzeyi ve dinin günlük yaşamdaki yeri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri ile ilişkisel ihtiyaçlar doyum düzeyleri ve İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği otantiklik, destek ve koruma, deneyim paylaşımı, etki yaratma, diğerinin inisiyatif alması alt boyut puanları arasında negatif yönlü düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İlişkisel ihtiyaçlar doyum düzeyleri ile İkincil Travmatik Stres Ölçeği kaçınma ve uyarılma alt boyut puanları arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between secondary traumatic stress levels and relational needs satisfaction levels of healthcare professionals. In the research, doctors, intern doctors and nurses working in Kocaeli University Research and Application Hospital emergency service, psychiatry service, operating room, intensive care, oncology service in 2022 were studied. 203 research assistant doctors, 202 nurses and 103 intern doctors studying at Kocaeli University Faculty of Medicine between 01.03.2022 and 01.05.2022, participated in the study. Personal Information Form, Secondary Traumatic Stress Scale and Relational Needs Satisfaction Scale were used to collect data in the study. Frequency distribution, percentage, arithmetic mean and standard deviation values, Mann Whitney U Test and Spearman Correlation Coefficient Test were used in the analysis of the research data. According to the research findings, it was determined that there was no significant relationship between the level of secondary traumatic stress and age, active years in the profession, use of leave after shift, job description, and co-working status. According to the research findings, it was determined that there is a significant relationship between the level of secondary traumatic stress and gender, unit of work, working status with terminal patients, witnessing verbal or physical violence against the healthcare worker, number of shifts, income level and the place of religion in daily life. At the same time, it was determined that there was a negative, low-level and significant relationship between the secondary traumatic stress levels of health workers and the satisfaction levels of relational needs and the sub-dimension scores of the Relational Needs Satisfaction Scale authenticity, support and protection, sharing experience, creating influence, and taking initiative by the other. It was determined that there was a negative, low-level and significant relationship between the levels of relational needs satisfaction and the Secondary Traumatic Stress Scale avoidance and arousal sub-dimension scores.