Kawasaki hastalığı tanılı çocukların klinik, laboratuvar ve epidemiyolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, laboratory and epidermiological features of children with Kawasaki disease
- Tez No: 811442
- Danışmanlar: PROF. İLYAS YOLBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Kawasaki hastalığı genellikle beş yaşından küçük çocuklarda görülen etyolojisi kesin olarak bilinmeyen sistemik bir vaskülittir. Ateş ile beraber servikal lenfoadenopati, orofarenks mukozası değişiklikleri, bilateral eksüdatif olmayan konjuktivit, ekstremitelerde eritem, ödem, deskuamasyon görülür. Bu çalışmada Kawasaki hastalığı tanısı alan olguların klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik bulguları ile epidemiyolojik özellikleri değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: 1 Haziran 2012- 1 Nisan 2021 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından değerlendirilen, Kawasaki hastalığı tanısıyla yatırılan ve tedavi edilen 35 hastanın demografik özellikleri, laboratuvar verileri ve tedavi sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 35 olgunun 10'u (%28,57) kız, 25'i (%71,43) erkek olup Erkek/Kız oranı: 2,5 idi. Bu olguların %20'si 12 ay ve altında, %62,86'sı 13-60 ay aralığında, %17,14'ü 61 ay ve üstündeydi. Olguların %31,43'ü yaz, %28,57'si kış, %20'si ilkbahar ve %20'si sonbahar aylarında tanı aldı. Beş günden uzun süren ateş öyküsü tüm olgularda görülürken, olguların %100'ünde oral mukoza değişiklikleri, %85,7'sinde konjonktivit, %82,9'unda döküntü, %62,9'unda lenfadenopati %54,3'ünde ekstremite değişiklikleri mevcuttu. Olguların 24'ü (%68,6) komplet KH, 11'i (%31,4) inkomplet KH tanısını aldı ve olguların %37,1'inde koroner arter tutulumu saptandı. Tanı konulan tüm hastalara tek doz intravenöz immünglobulin (IVIG) ve asetilsalisilik asit tedavisi verildi. Bu çalışmada ateşi ilk 48 saatte düşmeyen sadece bir olguya (%2,85) ikinci doz IVIG tedavisi verildi ve yanıt alındığı görüldü. Sonuç: Kawasaki hastalığının erken tanısında klinik bulgular, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile erken dönemde tanıya yardımcı olabileceği ve hastaların akut dönemde tedavi edilmesi ile oluşabilecek ciddi kardiyovasküler komplikasyonların engellenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Kawasaki disease is a systemic vasculitis of unknown etiology that is usually seen in children younger than five years of age. Cervical lymphadenopathy, oropharyngeal mucosal changes, bilateral non-exudative conjunctivitis, erythema, edema, and desquamation of the extremities are seen with fever. In this study, clinical, laboratory and echocardiographic findings and epidemiological features of cases diagnosed with Kawasaki disease were evaluated. Materials and Methods: Demographic characteristics, laboratory data and treatment results of 35 patients who were hospitalized and treated with the diagnosis of Kawasaki disease and evaluated by Dicle University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and Pediatric Cardiology between June 1, 2012 and April 1, 2021 were evaluated. Results: 35 cases included in the study consist of 10 (28.57%) female and 25 (71.43%) male, and the Male/Female ratio was 2.5. The age distribution of the cases were 20% 12 months and below, 62.86% between 13-60 months, 17.14% 61 months and above. Cases were diagnosed 31.43% in summer, 28.57% in winter, 20% in spring and 20% in autumn. A history of fever lasting more than five days was observed in all cases, oral mucosal changes in 100% of cases, conjunctivitis in 85.7%, rash in 82.9%, lymphadenopathy in 62.9%, limb changes in 54.3%. was available. Twenty-four (68.6%) of the cases were diagnosed with complete CH and 11 (31.4%) of them were diagnosed with incomplete CH, and coronary artery involvement was found in 37.1% of the cases. All diagnosed patients were given a single dose of intravenous immunoglobulin (IVIG) and acetylsalicylic acid treatment. In this study, only one patient (2.85%) whose fever did not decrease in the first 48 hours was given a second dose of IVIG and a response was observed. Conclusion: We think that in the early diagnosis of Kawasaki disease, clinical findings, laboratory and imaging methods can help in the early diagnosis and serious cardiovascular complications that may occur can be prevented by treating the patients in the acute period