Kawasaki hastalığı ve MIS-C (multisistem inflamatuvar sendrom) tanılı hastaların klinik, laboratuvar ve prognoz karşılaştırması
Kawasaki disease and MIS-C (multisystem inflammatory syndrome) patients: a comparison of clinical, laboratory, and prognostic features
- Tez No: 944922
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağında hiperinflamatuar yanıt ile seyreden Multisistem İnflamatuar Sendrom (MIS-C) ve Kawasaki hastalığı tanısı almış olguların demografik verileri, klinik semptomları, laboratuvar bulguları, ekokardiyografik özelliklerini ve prognozlarını retrospektif olarak karşılaştırmak; benzerlik ve farklılıkları ortaya koyarak iki hastalığın ayırıcı tanısına katkı sağlamak ve bu sayede doğru tanıya erken ulaşılmasını, uygun tedavi protokollerinin zamanında uygulanmasını ve olası komplikasyonların önlenmesini desteklemektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma, Ocak 2020 – Ocak 2024 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kawasaki hastalığı veya MIS-C tanısıyla yatırılarak izlenmiş olan toplam 78 pediatrik hastayı kapsamaktadır. Olguların tanısı, MIS-C için CDC kriterlerine, Kawasaki hastalığı için ise AHA 2017 kılavuzuna göre konulmuştur. Tüm hastaların tanı, tedavi ve izlem süreçleri çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk yoğun bakım ve çocuk kardiyoloji uzmanları tarafından yürütülmüştür. Ekokardiyografik değerlendirmeler yalnızca iki çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından yapılmış; her hastanın tüm EKO'ları aynı kardiyolog tarafından değerlendirilmiş ve bulgular AHA 2017 kılavuzuna göre yorumlanmıştır. Veriler hastanenin dijital kayıt sisteminden geriye dönük olarak elde edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, klinik bulguları (ateş, döküntü, konjunktivit, mukozit, çilek dili, servikal lenfadenopati, ekstremite değişikliği, kusma, ishal, boğaz ağrısı, öksürük), başvuru ve taburculuk öncesi ekokardiyografi sonuçları, başvuru anındaki laboratuvar değerleri ve prognozları analiz edilmiştir. Laboratuvar bulguları yaşa göre referans aralıklarına göre değerlendirilmiş; lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit, hemoglobin, nötrofil\ lenfosit oranı, CRP, prokalsitonin, ferritin, sedimentasyon, troponin, üre, kreatinin, sodyum, albümin, alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz, total bilirubin, direk bilirubin aktive parsiyel tromboplastin zamanı, protrombin zamanı, INR (International Normalized Ratio) testleri gibi çok sayıda parametre incelenmiştir. Ekokardiyografi verileri arasında ejeksiyon fraksiyonu, ventrikül disfonksiyonu, kapak yetersizlikleri, perikardiyal efüzyon ve koroner arter anormallikleri yer almıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 78 pediatrik hasta dahil edilmiş olup, olguların 51'i(%65,4) MIS-C, 27'si (%34,6) Kawasaki tanılıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to retrospectively compare the demographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, echocardiographic features, and prognoses of pediatric patients diagnosed with Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) and Kawasaki disease—both of which present with hyperinflammatory responses in childhood. By identifying similarities and differences between the two conditions, the study seeks to contribute to their differential diagnosis, enabling timely and accurate treatment and the prevention of potential complications. Materials and Methods: This retrospective descriptive study included patients hospitalized with a diagnosis of Kawasaki disease or Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) between January 2020 and January 2024 at Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. The diagnosis of MIS-C was made according to CDC criteria, while Kawasaki disease was diagnosed based on the AHA 2017 guidelines. All diagnostic, treatment, and follow-up procedures were conducted by pediatricians, pediatric intensive care specialists, and pediatric cardiologists. Echocardiographic evaluations were performed exclusively by two pediatric cardiologists; each patient's serial echocardiograms were interpreted by the same cardiologist, and findings were assessed according to the AHA 2017 guidelines. Data were retrospectively obtained from the hospital's digital medical records. Demographic information, clinical findings (fever, rash, conjunctivitis, mucositis, strawberry tongue, cervical lymphadenopathy, extremity changes, vomiting, diarrhea, sore throat, cough), initial and discharge echocardiographic results, admission laboratory values, and prognostic outcomes were analyzed. Laboratory parameters were interpreted according to age-appropriate reference intervals and included leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet counts, hemoglobin, neutrophil-to-lymphocyte ratio, CRP, procalcitonin, ferritin, ESR, troponin, urea, creatinine, sodium, albumin, ALT, AST, total bilirubin, direct bilirubin, activated partial thromboplastin time, prothrombin time, and INR (International Normalized Ratio). Echocardiographic parameters included ejection fraction, ventricular dysfunction, valvular insufficiencies, pericardial effusion, and coronary artery abnormalities. Results: A total of 78 pediatric patients were included in the study, of whom 51 (65.4%) were diagnosed with MIS-C and 27 (34.6%) with Kawasaki disease. The age of patients varies between 2 and 214 months.