2003'ten günümüze Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmeler ve Türkiye
Developments in Northern Iraq from 2003 to the Present and Turkey
  1. Tez No: 801849
  2. Yazar: VEDAT YUMŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, Kuzey Irak bölgesinde 2003 yılından itibaren meydana gelen olaylar ve gelişmeler neticesinde Türkiye'nin yaklaşımlarında meydana gelen değişimleri incelemektedir. Bu kapsamda tematik ve kronolojik bir yaklaşım ile gelişmeler ele alınmakta; ekonomik, güvenlik, enerji ve sosyal boyutlarda meydana gelen değişimler ortaya konulmaktadır. Çalışmada; Irak'ın işgalinden önceki konu hakkında kısa bir bilgi verilmekte, müteakiben 2022 yılı sonuna kadar olan olaylar ve etkileri incelenmektedir. Bölümler, Irak'ın işgali, ABD ve Türkiye arasında 2007 yılı sonunda varılan mutabakat, ISIS/DAEŞ'ın Musul'u işgali ve bağımsızlık referandumu mihenk taşlarına göre belirlenmiştir. Türkiye, 2008 yılına kadar Kuzey Irak'a güvenlik temelli yaklaşımlar sergilerken, bölgenin Irak'ta federe bir yapıya kavuşması, petrol gelirlerinde meydana gelen artış, PKK'ya yönelik ortak anlayışın gelişmesi neticesinde 2008'den sonra ekonomik ve iş birliği temelli yaklaşımlar gündeme gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changes in Turkey's approaches as a result of the events and developments that have occurred in the Northern Iraq region since 2003. In this context, developments are discussed with a thematic and chronological approach; changes in economic, security, energy and social dimensions are revealed. In this study, a brief information is given about the subject before the invasion of Iraq, followed by an examination of the events up to the end of 2022 and their effects. The chapters are determined according to the milestones of the invasion of Iraq, the agreement reached between the United States and Turkey at the end of 2007, the occupation of Mosul by ISIS/Daesh and the referendum on independence. While Turkey exhibited security-based approaches to Northern Iraq until 2008, economic and cooperation-based approaches came to the agenda after 2008 as a result of the region's attainment of a federated structure in Iraq, the increase in oil revenues, and the development of a common understanding towards the PKK.